Katalonya bağımsızlığı ‘gün meselesi’, AB hala hikayeci…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Polis zoruyla Katalonya’nın bağımsızlık talebini engelleyemeyen İspanya, 1 milyona yakın kişinin gösterisiyle yeniden şaşkına dönerken, Katalonya yönetimi, bağımsızlık ilanının sadece ‘gün meselesi’ olduğunu duyurdu

Pazar günü yapılan bağımsızlık referandumunda tüm engellemelere rağmen 5,3 milyon seçmenden 2,3 milyon kadarı oy kullanmayı başarmıştı. 900 kişinin İspanya polis güçlerince yaralandığı referandum oylaması sonucunda Katalanların yüzde 92’si bağımsızlık yönünde görüş bildirmişti.

Puigdemont: Bu hafata ya da önümüzdeki hafta başında

İspanya’nın tüm baskı ve yasaklarına rağmen düzenlenen referandumda çıkan sonucu dikkate alacaklarını ilan eden Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, bu tutumunu dün yineledi.

BBC’ye konuşan Puigdemont, bağımsızlık ilanının artık sadece “gün meselesi” olduğunu vurguladı. Puigdemont, “bölgesel hükümetin bu hafta sonuna kadar veya önümüzdeki hafta başında harekete geçeceğini” söyledi.

AB, Madrid’in hikayesine inanıyor…

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı “Avrupa Birliği (AB) bunun İspanya’nın iç sorunu olduğunu açıkladı. Buna katılıyor musunuz?” sorusuna da “Hayır. Bu çok hayal kırıklığına uğratıcı. Sanırım herkes sorunun boyutunu fark etti. Burada buna kimse katılmıyor. Bu Avrupa’nın meselesi. Bence bize kulak verilmesi hakkını kazandık. Anlamakta zorlandığım şey ise ilgisizlik. Burada olanlara karşı ilgisizlik. Bizi dinlemek istemediler. Eğer Avrupa, Madrid’in hikayesine inanmayı sürdürür ve gerçeği inkar ederse bunu tamamen yanlış anlarlar” yanıtını verdi.

İspanya Kralı telaşta…

Bağımsızlık talebini binlerce sandığa ve milyonlarca oy pusulasına el koyarak engelleyeceğini düşünen İspanya merkezi hükümetine en sert tokat ise dün Barselona sokaklarında indirilmişti.

Başkentte sokağa çıkan 1 milyona yakın kişi, İspanyol polisinin şiddetini ve baskılarını protesto etti. Bağımsızlık referandumunun uygulanmasına yönelik sloganların atıldığı ve gün boyu süren gösteri, İspanya Kralı VI. Felipe’yi de telaşlandırdı.

Kral, Başbakan Mariano Rajoy’un ve Anayasa Mahkemesi’nin Katalan halkının iradesini ikinci kez yasaklamasını görmezden gelerek, yine Katalan partilerini suçladı.

Önceki İçerikNo Pasaran
Sonraki İçerikRakka’da QSD’li Şii savaşçı
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR