KATALONYA’DA BÜYÜK SEVİNÇ

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalan Parlamentosu’nun bağımsızlık ilanı büyük coşkuyla kutlanıyor. Halk sokakları ve meydanları karnaval yerine çevirdi. Halklara, taleplere emsal olmasın diye, Türkiye gibi ülkeler bağımsızlığa karşı tutum aldı

Katalonya’nın tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesi büyük seviçle karşılandı. Müzakere şansını polis gücüne güvenerek kaçıran Madrid yönetimi, bağımsızlığı boğmak için harekete geçti. Çatışma riski konuşuluyor. İspanya Senatosu’nun Katalan özerkliğine son vermek için toplandığı saatlerde, tarihi bir birleşime sahne olan Katalonya Parlamentosu 27 Ekim’de Bağımsızlığını ilan etti. İspanya Senatosu da, anayasanın 155. maddesini uygulaması için merkezi hükümete yetki verdi. Franco faşizmi döneminin halklar karşıtı politikasını sürdüren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da, Katalonya Özerk Yönetimi hükümetini ve özerk parlamentoyu feshedip 21 Aralık’ta erken yerel seçime gitme kararı aldıklarını açıkladı. Rajoy, “Katalonya’da vatandaşların adına kimsenin yasa dışı hareket etmemesi için seçimin zorunlu olduğunu, bir dakika bile kaybetmeden birlikte yaşamın yeniden inşa edilmesi gerektiğini” söyledi. Rajoy, “Hükümet, 155. maddeyi uygulamaya başladı. Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ve diğer hükümet üyeleri ile Katalonya özerk yönetimi İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan tüm polis müdürleri görevlerinden alındı” diye konuştu. Müzakere şansını tepen Rajoy, Katalonya özerk yönetiminin Brüksel hariç, yurt dışındaki tüm temsilciliklerinin de kapatılmasına karar verdiklerini belirtti. Rajoy, Katalonya’nın bağımsızlığı için “imkansız bir şey” ifadesini kullanarak, “Gerekli tedbirler en iyi, en etkili ve en orantılı şekilde alınacaktır. Suç teşkil eden bu harekete karşı devlet gerekli tepkiyi verecektir” dedi. Bu çıkış, çatışma riski doğurdu.

‘Yurtseverlikle koruyalım’

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Katalan halkına “Ülkesini barışçıl, onurlu ve yurtseverlikle koruması” çağrısında bulundu. Puigdemont, “Biz her zaman barışçıl olarak cevap veren bir toplumuz. Bundan sonra hepimizin, ülkemizin nabzını en iyi şekilde tutması gereken bir döneme giriyoruz” ifadelerini kullandı. Fransa’ya bağlı Korsika Adası’nın Meclis Başkanı Jean-Guy Talamoni, “Yeni Katalonya Cumhuriyetini” sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Franco kopyası

İspanya Kralı V. Felipe döneminde Katalonya’nın başkenti Barcelona kuşatıldı. Barcelona 25 Temmuz 1713’ten 11 Eylül 1714’e kadar direndi. 1714’te işgal edildi. 303 yıl boyunca krallık rejimi ve 20. yüzyılda da Franco katliamlar yaptı. 303 yıl sonra Katalonya, İspanya ordusunun ve siyasetinin kontrolünden çıkmaya karar verdi. İspanyol Anayasası’nın 155’inci maddesi, Franco diktatörlüğü dönemi ve 1978 Anayasasının yürürlüğe girmesi sonrasında ilk kez uygulanmış olacak. 1939-1975 yılları arasındaki Franco diktatörlüğü döneminde Katalan hükümeti feshedilerek, Katalan dili yasaklanmış, Katalonya merkezi yönetime bağlanmıştı. 155’inci madde, ayrılıkçı eylemlerde bulunan bölgelerin özerkliklerinin iptal edilmesine olanak tanıyor.

Karşı çıkanlar

ABD, AB, Türkiye, İngiltere, Almanya ve Fransa bağımsızlığa karşı çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ABD, İspanya’nın ülke bütünlüğünün ve gücünün bozulmaması için atacağı anayasal adımları destekliyor” dedi. NATO yaptığı açıklamada, “Bu bir iç meseledir. İspanya bunu kendi içinde çözmelidir” ifadeleri kullanıldı. Mevcut AB sınırları ve AB adayları içinde Kürdistan, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda, Bask ülkesi, Korsika Adası, Flaman Bölgesi, Sicilya, Veneto, Lombardiya, Padanya, Güney Trol, Franders, Valon, Bretonya, Quebec, Bavyera, Istria, Moravya, Katoviçe, Sekelistan, Bornholm, Faroe Adaları bağımsızlık eğilimleri açısından en riskli alanlar olarak görülüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR