Katalonya’da kritik 48 saat

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalonya’nın bağımsızlık referandumundan ezici olarak ‘Bağımsız Katalonya Cumhuriyeti’ne evet’ kararı çıkması sonrası yükselen tansiyon düşmüyor. Irkçı Rajoy yönetimi, Senato’da bugün kritik bir karar oylatıyor

Katalonya’da 1 Ekim’de düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrasında, İspanya merkezi hükümetiyle yaşanan gerginlikte artık son noktaya geliniyor. İpler kopacak kadar inceldi.
İspanyol merkezi hükümetinin tüm yasaklamaları, sandıklar ile oy pusulalarını gasp etmesi ve on binlerce güvenlik görevlisiyle sandıklara erişimi engelleme çabalarına rağmen, bağımsızlık referandumundan evet çıkmıştı. Ancak İspanya Başbakanı Mariano Rajoy referandumu tanımadı, faşist Franco yöntemlerini devreye soktu. İspanya Anayasası’nın 155’inci maddesi de işletildi ve Katalan yönetimini görevden alma kararı çıkarılıp İspanyol Senatosu’na gönderildi. Senato bugün toplanıyor. Senato’nun faşist kararı onaylaması halinde, Katalonya Bölge Başkanı Carles Puigdemont’un ve hükümetinin görevden alınması ve bölgesel parlamentonun feshi gündeme gelecek. Ayrıca birçok önemli bakanlık ve kurumun yetkileri doğrudan merkezi hükümete devredilecek.
İspanya’nın tüm bu baskılarına karşı, diyalog kapısını açık bırakan Carles Puigdemont, referandum sonuçlarının uygulanmasını 2 aylığına ertelemişti. Diyalog çağrılarını da geri çeviren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 155’inci maddenin uygulanmaması için Puigdemont’un bağımsızlıktan vazgeçildiğinin deklare edilmesini dayattı.

Hemen mi erteleme mi

Bağımsızlık yanlısı Junts pel Si adlı partiler ittifakı ile Katalan hükümetinde yer alan CUP’nin bileşenleri arasında farklı görüşler bulunuyor. Bir kesim, bağımsızlık kararının ne olursa olsun uygulanmasını isterken, diğer bir kesim ise, Katalan kurumlarının İspanya tarafından gaspını önlemeyi hedefliyor. Bağımsızlık yanlısı sol oluşum olan CUP’un bileşenleri Katalan Parlamentosu’nun feshi ve yeni seçimlerin organizesi fikrine ise, sert bir biçimde karşı çıkıyor. Bağımsızlık yanlısı merkez-sol ERC, Katalan halkının kendilerine 2015 yılında görev verdiğini ve yeni bir seçime ihtiyaç olmadığını savunuyor. Bağımsızlık yanlılarının pratikte İspanyol egemenliğine nasıl karşı koyacaklarına ilişkin detaylar verilmedi. Çatışmalı bir süreç ihtimaller dahilinde.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR