Katalonya’dan, İspanya’nın tehdidine yanıtı: Diyalogla çözelim…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un ‘Bağımsızlığınızı ilan ettiniz mi?’ sorusuna, verilen sürenin son gününde bir mektupla cevap verdi. Rajov, Katalonya referandum sonuçlarını iptal etmezse, silah zoruyla özerkliğin de askıya alınacağı tehdidinde bulunuyor

Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığını ilan edip etmediğine dair geçen hafta net bir açıklamada bulunmayan Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’a yolladığı mektubun içeriği açıklandı. Katalan medyasında yer alan haberlere göre Puigdemont, bağımsızlıklarını ilan edip etmediklerine dair soruyu yine direkt olarak cevaplamadı. Puigdemont mektupta, Rajoy’la en kısa zamanda buluşarak önümüzdeki 2 ay içinde diyalog yolunun açılması gerektiğini söyledi.

Adalet Bakanı tehdit etti

Katalan liderin mektubuna İspanya’dan ilk tepki geldi. İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, Puigdemont’un mektubunun “geçerli bir cevap olmadığını” söylerek, tamamen işgal tehdidini sürdürdü.

Rajoy’un tehdidi sürüyor…

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Puigdemont’a pozisyonunu netleştirmesi için Pazartesi günü (bugün) yerel saatle 10.00’a kadar süre vermiş ve bağımsızlıkta ısrar ederse Salı (yarın) gününe kadar fikrini değiştirmesi için zaman tanımıştı. Rajoy, eğer bağımsızlıktan yana karar kılınırsa Madrid’in, Katalonya’nın özerkliğini askıya alacağını bildirmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR