Katar katar Esad’a kaçıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şehba’da TSK-ÖSO’da ciddi çözülme yaşanıyor. Türkleştirme politikası, çatışmasız bölgeler anlaşması sonrası iktidar yarışı ve iç çelişkilerin derinleşmesi, ÖSO grupları arasında kanlı çatışmalar doğurdu. Cerablûs komutanı ve adamları Baas’a katıldı

Türkiye’nin Suriye’de silahlandırdığı, MİT üzerinden her türlü lojistiğini sağladığı en büyük gruplardan Sultan Murad Tugayı’nda çözülmeler artarken, artık havuz medyası da gerçekleri gizleyemiyor. Sultan Murad Tümeni komutanlarından Ebul Hayr kod adlı Abdullah Şileys ve onlarca kişi, Baas güçlerine katıldı.

Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Cerablûs, El Raî, Ezaz ve el Bab’a kadar olan bölgede bulunan TSK ve ÖSO grupları arasında nisan ayından bu yana gerilimler yaşanıyordu. TSK’nin demografik yapıyla oynadığı, sadece Kürtleri değil bazı Arapları da bölgeden çıkarmaya çalıştığı, okullardaki eğitim vb uygulamalarla Türkleştirme siyaseti güttüğü kaydediliyordu. Bunun yarattığı gerilime bazı ÖSO gruplarının halka yaptığı zulüm, işkence ve haraç kesme de eklenince gerilim çatışmalara dönüştü. Türkiye’nin Rusya ve İran ile işbirliği yapması, Doğu Halep’in Rusya-İran-Baas denetimine girmesi, çatışmasızlık bölgeleri anlaşmasından (Astana Anlaşması) yararlanan Baas’ın hızla alan genişletmesi, iktidar çekişmeleri çatışmaları artırdı. Ve Türkiye’nin Ankara’da ağırladığı, askeri-lojistik her türlü destekle öne çıkarmaya çalıştığı Sultan Murad Tugayı, Ahrar Şarkıya, Feylak el Şam, Fovc el Evvel, Cephet-ül Şam, Liva el Hamza ve Ahrar-u Şam arasında çatışmalar arttı. AKP yönetiminin gazetesi de artık bunu gizleyemedi. Gazeteye göre son çatışmalarda 70’den fazla kişi öldü. 165 kişi yaralandı. Habere göre bir grup da Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) alanlarına geçti.

Cerablûs komutanı da kaçtı

TSK’nin ilk girdiği ve ele geçirdiği Cerablûs’ta da ciddi iç savaş yaşanıyor. Sultan Murad Tümeni komutanlarından Abdullah Hayr Şileys (Ebul Hayr), yanına aldığı 60 adamıyla Beşar Esad güçlerine geçti. Abdullah Şileys, Cerablûs bölge komutanıydı. Bir süredir Cerablûs’ta okullarda, kurumlarda Türkleştirme çalışmaları yapılıyordu, bu zaman zaman tepkilere neden oluyordu. Bab’da da mayıs sonlarında TSK-ÖSO’nun halka zulüm yaptığını evleri yıktığını, insanları yerlerinden ettiğini söyleyen bir grup, gösteri yapmıştı. Bab’da Şeyh Akil Tepesi’nde üs kuran TSK, evleri yıkıyordu. Gruplar arası gerilim alevlenirken, TSK Şehba’nın birçok bölgesinde üs inşa ediyordu.

TSK’de panik

Şimdi TSK-ÖSO’da panik yaşanıyor. Çünkü Sultan Murad Tugayı’nın üst düzey komutanıyken Baas’a katılan Hayr Şileys’in bölgedeki faaliyetler ile ilgili bilgi, belge ve fotoğrafları Baas ordusu ve istihbaratına götürdüğünden korkuluyor. Birçok gizli operasyon ve uygulamanın deşifre edilmesinden korkuluyor.

Dera bombalanıyor

Astana Anlaşması’na rağmen Beşar Esad rejiminin, Suriye’nin güneyindeki Dera ilinin merkezine saldırıları sürüyor. Varil bombalarının yanı sıra yangın çıkaran napalm bombalarının da halka karşı kullanıldığı bölgeden gelen haberler arasında. Çok sayıda ev kullanılamaz hale geldi. Dera, mayıs başında Astana toplantısında Rusya, Türkiye ve İran’ın imzaladığı muhtırayla oluşturulması öngörülen “çatışmasızlık bölgeleri” arasında yer alıyor.

CERABLÛS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR