Katar: Türkiye’ye minnettarız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Terörizme destekle suçlanan Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek el Şafi, Türkiye’nin bu süreçte verdiği desteğe “Minnettarız” diyerek teşekkür etti.

Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek el Şafi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen’in 5 Haziran’da ülkeleriyle ekonomik, diplomatik tüm ilişkileri kesmeleri ve terörizme destekle suçlamalarını Hürriyet’e değerlendirdi.
Krizin ani olduğuna dikkat çeken Mübarek el Şafi, “Böyle bir mübarek ayda, Müslüman ülkeden böyle bir harekette bulunmalarını hiç beklemiyorduk” dedi.

El Şafi, Suudi Arabistan Kralı Selman’ın sadece iki ay önce Katar’ı ziyaret ettiğini ama bugün tartışılan konularla ilgili hiçbir söylemediğini aktarırken, bunalımın başlamasında bu yana 10 gün geçmesine karşı hala ne tür şartlar öne sürüldüğünü öğrenemediklerini ileri sürdü.

Ülkesinin masaya oturma konusuna uzak olmadığını ve bu süreçte Türkiye’nin verdiği destek konusunda da görüşlerini ileten El Şafi, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ve süreçte takındığı tavrın çok önemli ve olumlu olduğunu söyledi. El Şafi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumu onurlu bir tutumdur. Gerçek dostumuzu gördük. Böyle bir desteği bize ancak Türkiye gibi büyük bir medeniyeti olan, kültürü ve tarihi olan bir ülke verebilirdi. Türkiye’nin yanımızda durması bizim için çok büyük bir onurdur” dedi.

‘ORTAK KOMİSYON KURDUK’

Katar’ın süt ve süt ürünleri gibi acil ve günlük gereksinimlerinin karşılanması için Türkiye ve Katar ekonomi bakanlıkları arasında bir komisyon kurulduğu bilgisini de veren Büyükelçi, Katar’ın önde gelen şirketlerinin bu komisyon aracılığıyla Türk ürün ve üreticilerine ulaşabildiğini ifade etti. El Şafi, Türkiye’nin Katar’la askeri üs anlaşmasını yaşama geçiren Meclis onayının, Körfez bölgesinde oluşturulmak istenen denklemi bozduğunu ve Katar’ın yalnız olmadığı mesajının tüm taraflara verildiğini savundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR