Katliamın MOBESE görüntüleri çıktı: Polis araçları insan parçalarının üzerinden geçiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

10 Ekim Ankara katliamına dair yeni MOBESE görüntüleri çıktı. Görüntülerde, akrep tipi zırhlı araçlar insan parçalarının üzerinden geçiyor, ilk gelen ambulans yaralılara müdahale etmeden geri gidiyor ve polislerin biber gazı kullandığı görülüyor.

“Barış Mitingi”ne yönelik DAİŞ tarafından gerçekleştirilen ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim Ankara katliamına dair yeni görüntüler ortaya çıktı. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı katliamın yaşandığı Tren Garı çevresindeki patlamadan hemen sonraki anlara ait MOBESE görüntülerinde, Sıhhiye yönünden bir TOMA saat 10.17’de alana giriş yapmaya çalışıyor. Tam bu sırada saat 10.18’de polislerin yaralıların ve onlara yardım eden yurttaşların üzerine gaz bombası attığı görülüyor.
Saat 10.24’te patlamanın şiddetiyle etrafa dağılmış muhtemel delil ve insan parçaları görülüyor. Aynı zamanda Gençlik Parkı yönünden 2 adet TOMA alana geliyor. TOMA’lar birçok delil ve insan parçaları üzerinden geçerek yaralıların üzerine doğru ilerlerken, etraftaki yurttaşlar ise TOMA’ların önüne geçerek daha fazla ilerlemelerini engellemeye çalışıyor. Alanda henüz yaralılar ve cenazeler varken TOMA’ların alana girmeye çalışmasına tepki gösteren yurttaşlar, TOMA’ları alandan uzaklaştırıyor. Alana henüz ambulanslar gelmeden gelen TOMA’lar aynı zamanda alana yardım için gelmeye çalışan diğer araçların da girişini engelliyor.
İLK İKİ AMBULANS GERİ GİDİYOR
Alana girmek isteyen ilk TOMA saat 10.17 ve diğer 2 TOMA ise 10.24’te girmeye çalışırken, ilk 2 ambulans ise 10.16’da alana geliyor. Ancak ambulanslar müdahale etmeden geri gidiyor. Bu sırada yurttaşlar ambulanslara tepki gösteriyor. Yaralılara müdahale eden ambulans ise 10.18’de alana giriş yapıyor. Yaralılara ilk etkili müdahalenin olaydan 45 dakika sonra yapıldığı daha önce ortaya çıkmıştı.
AKREP TİPİ ARAÇLAR İNSAN PARÇALARININ ÜZERİNDEN GEÇİYOR
Görüntüler saat 10.27 sularında Yenimahalle yönünden bir ambulans ve 2 adet akrep tipi zırhlı araç, katliamın yaşandığı alana arka arkaya geliyor. Zırhlı araçların önündeki ambulans cenazeleri ezmemek için duruyor. Ancak çevredeki yurttaşların tüm engellemelerine rağmen akrep tipi 2 araç, duran ambulansın yanından geçerek, yerde kalan insan parçaları üzerinden geçiyor ve kavşağı dönüyor.
Polislerin akrep tipi araçlarla geçişi sırasında yurttaşların, yerde kalan yaralılara da müdahale ettiği görülüyor.  Akrep tipi araçlar ise yardım etmek isteyen yurttaşlara çarparak ilerliyor. Bu sırada yurttaşlar polislere tepki gösteriyor. Görüntülerdeki zırhlı araçların plakaları net bir şekilde görülüyor.
Tüm bu kayıtlar olayın başından beri devlet yetkililerinin elinde olmasına rağmen hiçbir polis memuru ve sorumlu amirleri hakkında açılmış bir soruşturma dahi yok.
MA / Barış Boyraz
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR