KAYBETTİ OHAL’E SARILDI

Post date:

Author:

Category:

Array

Gambiya’da başkanlık seçimi, diktatörlerin ve diktatörlük heveslilerinin neler yapabileceklerinin bariz örneği oldu. Seçimleri kaybeden Yahya Jammeh, yemin töreni öncesi koltuğu devretmemek için OHAL ilan etti. Seçim kazanan Adama Barrow’un oğlunu köpekler öldürdü

Gambiya’da seçimi kaybettiği halde koltuğu bırakmayan Devlet Başkanı Yahya Jammeh, Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etti.

Gambiya’da aralık 2016’da yapılan başkanlık seçimlerini muhalefetin adayı Adama Barrow kazanmıştı. Ancak 1994’te darbeyle koltuğa oturan ve her defasında kazandığını ilan eden Gambiya diktatörü Yahya Jammeh, yenilgiyi hazmedemedi. Ülkeyi iç savaşa sürüklemeyi göze alan diktatör, koltuğu bırakmayacağını ilan ettiği gibi 17 Ocak’ta OHAL ilan etti. Jammeh açıklamasında “Gambiya İslam Cumhuriyeti’nde OHAL ilan ediyorum” ifadelerini kullandı. Jammeh’in amacı Aralık 2016’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Barrow’un yemin ederek göreve başlamasını engellemek. Çünkü OHAL, darbeci iktidara Barrow’un yemin törenini iptal etme ya da erteleme yetkisini veriyor. Başkanlık hırsı anaforuna giren Gambiya’da siyasi kriz derinleşince yüzlerce kişi komşu Senegal’e sığındı.

Bazı bakanlar istifa etti

Gambiya Finans Bakanı Abdou Kolly ile yerine atanan Turizm Bakanı Benjamin Roberts ayrıca Dışişleri Bakanı Neneh Macdouall-Gaye ve başkent Banjul’un belediye başkanı istifa etti. Dışişleri Bakanı ve birçok hükümet yetkilisinin de ülkeden kaçtığı haberleri basına yansıdı. Seçilmiş Devlet Başkanı Adama Barrow da, birkaç gün önce darbeciler tarafından öldürülmemek veya gözaltına alınmamak için Senegal’e gitmişti.

Nijerya müdahale hazırlığında

Nijerya’nın ülkeye askeri müdahaleye hazırlandığı iddiaları basına yansıdı. Üst düzey bir Nijeryalı askeri kaynak da “Batı Afrika ülkeleri liderleri bir araya gelerek Yahya Jammeh’i görevden almak için en iyi stratejiyi tartıştı” dedi. Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler’in (BM) plan için Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’na (ECOWAS) destek teklifinde bulunduğunu söyleyen kaynak, “Operasyon için Nijerya dahil bazı Batı Afrika ülkeleri asker sağlayacak” dedi. Nijerya’nın bölgeye bir savaş gemisini de gönderdiği belirtiliyor. Yahya Jammeh, Aralık 2015’te ülkesini İslam Cumhuriyeti olarak ilan etmişti. Diktatör, bunu Gambiya’nın dini kimliğini, çoğunluğun Müslüman olduğunu gözeterek yaptığını söylemişti. Dünyada İran, Pakistan ve Moritanya İslam Cumhuriyetleri’ne Gambiya da eklenmiş oldu.

Barrow’un oğlunu köpekler öldürdü

Seçimin galibi Adama Barrow’un oğlu Habibu Barrow’un OHAL’den hemen önce köpeklerin saldırısına uğraması dikkat çekti. Başkent Banjul yakınlarında hastaneye kaldırılan Habibu Barrow kurtarılamadı.

Cinayetler dönemi

Gambiya’da 1994’te darbeyle iktidara gelip yaklaşık 23 yıl koltukta kalan Yahya Jammeh, muhaliflerine yönelik işkence ve cinayetlerle anılıyor. Afrika genelindeki demokrasi yanlıları, aralıktaki seçimlerde zorba Jammeh’in yenilgisini kutlamış ve görevi bırakmayı reddetmesinin bölgesel liderler için bir test olduğu yorumunu yapmıştı.

BANJUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR