Kaymakam önce tehdit etti sonra görevden aldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adilcevaz Kaymakamı tarafında görevden alınan 5 köy muhtarından Esenkıyı köyü Muhtarı Hudiyda Koçak, kendilerine tehdit ve hakaretler savuran kaymakamın “Hayır” oyu çıktığı için görevlerine son verdiğini söyledi.

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Akyazı köyü Muhtarı Burhan Vural, Gümüşdöven Köyü Muhtarı Erdal Subaşı, Esenkıyı Köyü Muhtarı Hüdeyda Koçak, İpekçayır Köyü Muhtarı Mehmet Alkan ve Aşağı Süphan Köyü Muhtarı Medeni Övmen köylerinde “Hayır” oyu fazla çıktığı için ilçe Kaymakamı Arif Karaman tarafından görevden alındı. Bir hafta önce Karaman tarafından kaymakamlığa çağrıldıklarını söyleyen Esenkıyı Köyü Muhtarı Hüdiyda Koçak, kaymakamın kendilerine hakaretler savurarak, görevden alındıkların söylediğini belirtti.

‘HAYIR’ ÖNDE OLUNCA…

16 Nisan’da yapılan seçimde köyden 12 “Evet” ve 160 “Hayır” oyunun çıktığını söyleyen Koçak, “Kaymakam bizimle kaymakamlık binasında toplantı yaptı. Kaymakam hakkımızda çeşitli iddialar ortaya attı. Bize bağırıp çağırdı. Bazı arkadaşlarımıza hakaretler savurdu. Bir arkadaşımıza da ‘Şerefsiz oğlu şerefsiz, namussuz oğlu namussuz’ dedi. Söz konusu 5 köyde de ‘Hayır’ oyları açık ara önde olduğu için böyle bir karar alındı. Biz kendi görevimiz dışında hiçbir şey yapmadık” dedi.

‘KAYMAKAM MÜHRÜ ALMAKLA TEHDİT ETTİ’

Referandum sürecinde de Kaymakam Karaman’ın köylerine geldiğini ve “Köyünüzden ‘Evet’ oyu çıkmazsa mühürlerinizi elinizden alırım” tehdidinde bulunduğunu paylaşan Koçak, “Seçim günü de kaymakam bizim köyümüze geldi. Kendisiyle tokalaşmak istedim ancak elim havada kaldı ve selamımı almadı” diye konuştu.

‘KAYMAKAM DEDİĞİNİ YAPTI’

Görevden alındıklarına dair herhangi bir yazılı belge almadıklarını dile getiren Koçak, “Hayır oyları açık ara fazla çıktığı için kaymakam dediğini yaparak, bizi görevden aldı. Diğer köylerde de muhtarlar aynı nedenden dolayı görevden alındı” ifadesinde bulundu.

Gümüşdöven Köyü Muhtarı Erdal Subaşı ise haklarında soruşturma açıldığını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR