‘Kayyum adı altında sivil darbe yapılıyor’

DBP’li belediyelere kayyum atanması, Êlih, Qelqelî, Qoser, Pirsûs ve Xelfetî’de protesto edildi. Yurttaşlar, ‘Kayyum adı altında sivil darbe yapıyor’ dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine atanan kayyumlar Wan (Van), Mêrdîn (Mardin), Êlih (Batman) ve Riha’da (Urfa) protesto edildi. Êlih’te, DBP, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kongreya Jinên Azad (KJA) ve belediye çalışanları tarafından “İrademe Dokunma” sloganıyla yapılan ortak basın açıklamasının dördüncüsü düzenlendi. Gülistan Caddesi’ndeki açıklamaya görevden uzaklaştırılan Êlih Belediyesi eşbaşkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel, İkiköprü Belediyesi Eşbaşkanı Hidayet Tiryaki ile çok sayıda yurttaş da katıldı. Basın açıklamasında konuşan Sabri Özdemir, Batman Valiliği ve kayyum tarafından kendileri hakkında haber yapılmaması için yerel basın üzerinde baskı uygulandığını söyledi. Özdemir, kayyumla beraber belediye ile ilgili ihalelerin yandaşlara peşkeş çekildiğini ve Êlih’teki AKP yöneticilerinin de bu düzenin içerisinde olduğunu dile getirdi. Basın açıklamasını okuyan Hidayet Tiryaki ise, zihinlere kayyum atanamayacağının altını çizerek, şunları aktardı: “Düşünceler, inançlar, aidiyetler direngendir, kayyum kabul etmez, bugünler geçer, kayyumlar gider ancak düşünceleri ve inançları için direnen insanlar kalır” ifadelerini kullandı.

elih-kayyum

‘Halkın iradesine ihanettir’

Wan’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve DBP Qelqelî (Özalp) ilçe örgütleri, belediyeye yönelik kayyum gaspını DBP ilçe binası önünden çarşı merkezine yapılan yürüyüşle protesto etti. “İradene sahip çık”, ”Kayyuma karşı nöbetteyiz” yazılı dövizlerin taşındığı yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasını HDP İlçe Yöneticisi M. Şefik Enistekin okudu. AKP’nin 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra Türkiye ve Kürdistan’daki tüm muhalif kesimlere yönelik soykırım politikasını devreye koyduğunu belirten Enistekin, bu politika kapsamında DBP’li belediyelerin de kayyum eliyle gasp edildiğini vurguladı. AKP’nin seçimlerde kazanamadığı belediyeleri gasp ettiğini ifade eden Enistekin, “Bu yöntem halkın iradesine ihanettir, lanetliyoruz” dedi.

Riha halkı başkanlarını istiyor

Riha’da Pirsûs (Suruç) Belediyesi’ne kayyum atanması ve Hewag (Bozova), Xelfetî (Halfeti) ve Wêranşar’de (Viranşehir) belediyelerinin tüm çalışma, karar ve yetkilerin kaymakamlıklara devredilmesi protestolarla kınandı. Pirsûs’ta DBP ilçe binası önünde her Pazartesi toplanan belediye çalışanları ve yurttaşlar, eylemlerinin 7’inci haftasında biraraya geldi. HDP, DBP ilçe yönetimi ve Pirsûs Barış Anneleri’nin katıldığı açıklamada konuşan Pirsûs Belediyesi Eşbaşkanı Halil Akbaş, belediyeye atanan kayyumdan sonra çalışanların ve halkın polis baskısı altına alındığına dikkat çekerek, her Pazartesi günü 13.00’da yapılan basın açıklamasına çağrı yaptı.

suruc-kayyum

‘Sivil darbe yapıldı’

Xelfetî Belediyesi’ne fiili olarak atanan kayyumu irade gaspı olarak değerlendiren yurttaşlar, Belediye hizmet binası önünde basın açıklaması yaptı. Xelfetî Belediyesi eşbaşkanları Ayşe Durmuş ile Mustafa Bayram, Belediye Meclis üyeleri, HDP ve DBP ilçe yöneticileri, KJA Bileşenleri ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada Mustafa Bayram, “Belediyelerimizi demokratik yollar ile alamayan AKP/Saray rejimi hukuksuz bir şekilde kurumlarımızı işgal ederek, kayyum adı altında yapmış olduğu sivil darbe ile gasp etmiştir” diye konuştu.

halfeti-kayyum

Kayyumlara karşı oturma eylemi

qoser-kayyumMêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde belediye çalışanları, belediye eşbaşkanları, DBP eşbaşkanları, MEYA-DER, KURDÎ-DER ve belediye meclis üyeleri, kayyumlara karşı oturma eylemi yaptı. Belediye önünde konuşan DBP İlçe Eşbaşkanı Ali Dinler, AKP’nin demokratik alanı tümden yok etmek istediğini ifade ederek, “Siyasi soykırımla, basını susturmakla, emekçileri işten atmakla kendi iktidarını güçlü kılacağını sanıyor. Bütün bu uygulamaların sonuçları faşizmin kurumsallaşmasıdır. Her türlü faşizan uygulamalara karşı demokratik direnişi yükselteceğiz” dedi. Dinler, kayyumu tanımayacaklarını söyledi.

Kaynak: DİHA

EN SON EKLENENLER