Kayyumdan Êzidîlerin taziye evini yıkma kararı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

80’li yıllarda göç ettikleri Nusaybin’in Efşê köyüne geri dönen Êzidîlerin inşa çalışmaları engellenmek isteniyor. HDP’li vekil Ali Atalan, köyde yapımı sürerken mühürlenen taziye evi için kayyum tarafından yıkım kararı verildiğini söyledi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde bulunan Bagok Dağı kırsalındaki Kaleli (Efşê) köyünde yaşayan Êzidîler, 1980’li yıllarda göçe zorlandıktan sonra yeniden köylerine dönmeye karar verdi. Geçtiğimiz yıllarda geri dönüş kararı alan Êzidîler ilk olarak 2 katlı taziye evinin inşasına başladı. Bir yandan da avukatları aracılığıyla tapularını almak için uğraş veren Êzidîlerin yaptığı taziye evi, kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlendi.
ÊZIDÎLER DAYANIŞMA BEKLİYOR
Aynı zamanda çevre köylerde bulunan korucular tarafından tehditlere maruz kalan ve kendilerinden 800 bin Euro para istenen Êzidîler, topraklarını yeniden terk etmemek için dayanışma bekliyor. Kendisi de Êzidî olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan, Efşê köyündeki Êzidîlerin yaşadıkları sorunları dile getirdi.
‘KAYYUM ATADIĞI MECLİSLE YIKIM KARARI ALIYOR’
Çevre köylerden kimilerinin, “Bu köy bizimdir“ şeklinde ifadeler kullandığını aktaran Atalan, bu durumun Êzidîlerin dönüşünü engellemeye dönük olduğunu söyledi. Köydeki arazilerin tapulu olmadığını fakat on yıllardır bu arazilerde Êzidîlerin yaşam sürdüğünü hatırlatan Atalan, köye dönüş konusunda bir kararlılığın olduğunu söyledi. “Kararlılığı gördükleri için kanuna uygun olmayan bir tarzda, tarihi ve kültürel değerleri korumakla mükellef bölge müdürlüğünü devreye sokup, burayı sit alanı ilan ettirdiler” diyen Atalan, “Böylelikle o köyün yeniden inşa edilmesi ve yeni evlerin yapımı tamamen engellenmek isteniyor. Kaymakamlık, köyde yapılan taziye evine yıkım kararı çıkarıyor. Atanmış bir kayyum, kendisi tarafından atanan meclisi toplayarak böylesi bir karar alıyor“ bilgisini paylaştı.
‘HERKES ÊZİDÎLERE SAHİP ÇIKMALI’
Efşê’nin Êzidî köyü olduğunu ve bütün çevre köy halkının bildiğine vurgu yapan Atalan, taziye evi hakkında alınan karara, “Çıkarcı bir zihniyet, dini de suiistimal ederek, Êzidîlere karşı kirli bir oyun sergilemektedir“ şeklinde tepki gösterdi. Êzidîler göç etmeden önce, şu an baskı kurmaya çalışan kesimlerin “Bu köy bizimdir“ iddiasında bulunmadığına dikkat çeken Atalan, şöyle devam etti: “Sahipsiz mala ve mülke konma zihniyetiyle harekete geçtiler. Kesinlikle bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu köylülerin hak ve hukukunu savunmak sadece Efşê köylülerine ait değildir. İnsanım diyen herkes karşı çıkmalıdır. Herkesin mağdurlardan yana pozisyon alması, daha etkin tepki göstermesi ve insani görevini böylelikle yerine getirmesi gerekiyor.”
‘ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETE KARŞI DİK DURACAĞIZ’
Tüm engellemelere rağmen Êzidîlerin köylerine ve değerlerine sahip çıktığını söyleyen Atalan, şunları belirtti: “Mağdurlar, bu işin peşini bırakmayacaktır. Bizlerde onlara yardımcı olacağız. Onlarla birlikte bunun takipçisi olacağız. Êzidîlere ve diğer farklı gruplara düşmanlık yapan çağ dışı zihniyete karşı dik bir duruş sergileyeceğiz. Esas olan, beklenti içine girmek ve edilgence lütuf dilemek değil, hak, hukuk ve adalet için birlikte kararlı bir şekilde mücadele etmektir.”
Engellemelere karşı hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini kaydeden Atalan, iç hukuk yollarının tükenmesi durumunda uluslararası hukuk yollarına başvuracaklarını söyledi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR