Kayyumun yapmadığını Surlu kadınlar yapıyor

Post date:

Author:

Category:

Sur’un yıkım kapsamındaki Lalebey mahallesinde kayyum idaresindeki Sur Belediyesi’nin nasılsa yıkılacak diyerek onarmadığı parke taşlarını, mahalleli kadınlar çekiç ve küreklerle onarıyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında göçertilmek istenen Lalebey mahallesi sakinleri, yaşama tutunmaya devam ediyor. Her defasında evlerini terk etmeyeceklerini belirten mahalle kadınları, belediyenin “Yıkım kararı var yapamayız” dediği ara sokakların bozulan parke taşlarını kendi imkanlarıyla yapıyor. Çöp ve molozların belediye ekiplerince toplanmadığı mahallede sokak lambaları da yanmıyor.
BELEDİYE: YIKIM KAPSAMINDA ÇALIŞMA YAPAMAYIZ
Belediye ekiplerinin hiç bir şekilde mahalleye hizmet getirmediğini belirten Adile Çelik (56), “Belediye yetkilileri ‘yıkım olacak’ diye çöp ve molozları temizlemiyor, yolları yapmıyorlar. Belediyeyi kaç kez aradık, dilekçe verdik ama ilgilenen olmadı. Yıkım kapsamında olduğu ve hiçbir şekilde çalışma yapılmayacağını söylediler. Yollar çamurlu ve her yer su birikintisi oluyor. Çocuk ve yaşlılar için çok zor oluyor. Hastamız olduğunda ambulanslar geçemiyor, insanlar kendi imkanlarıyla hastaneye götürüyor” diye konuştu.
BELEDİYENİN YAPMADIĞINI SURLU KADINLAR YAPIYOR
Belediye tarafından yapılmayan ara sokakların sökülen parke taşlarını mahalleli kadınlar olarak yaptıklarını belirten Çelik, “Ne yapalım, yolları yapmıyorlar. Biz de mağdur olmayalım diye kendimiz yapıyoruz. Komşularım da bana yardım ediyor. Ben de onlara yardım ediyorum. Birlikte sokağımızı güzelleştiriyoruz. Sadece yollar değil, gece lambaları bile yok bu mahallede. Akşam kimse kimseye misafirliğe gidemiyor, her yer zifiri karanlık. Mahalle kendi imkanlarıyla gece lambaları alıp taktı” dedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR