‘Kazanan sosyalist çizgi oluyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ortadoğu ve Rojava’daki gelişmeleri ANF İngilizce ve İspanyolca’ya değerlendiren KCK Yürütme Konseyi üyesi Rıza Altun, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi güçlerin, DAİŞ, Nusra, Ehrar El Şam gibi maşaları aracılığıyla Kürtleri bastırmak için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak başaramadıklarını söyledi.

Suriye ve Rojava’da dönüm noktasının Kobanê olduğunu kaydeden Altun, şunları söyledi: “Kobanê direnişi bir dönüm noktasıydı. Kobanê direnişinin olduğu döneme kadar Kürtlerin buradaki özgürlük mücadelesini destekleyen tek bir bölgesel ve uluslararası güç yoktu.”

ABD, Rusya, AB devletlerinin Şengal’de Êzidî halkına yönelik katliamı izlerken, HPG-YJA Star gerillaları ve YPG-YPJ savaşçılarının yüzbinlerce Êzidîyi, Hristiyan ve Müslümanı katliamdan kurtardığını, emperyalist çizgi ve bölgesel ülkelerin çizgisine karşı kazanmakta olanın sosyalist çizgi olduğunu kaydeden Altun, şöyle devam etti: “Şengal direnişi adeta dünyaya nefes aldırdı ve durup düşünmesini sağladı. İnsanlar birazcık panik ve korku havasından kurtularak durumu sorgulamaya başladılar… Uluslararası toplum ve kamuoyu ABD ve diğer uluslararası güçler üzerinde, duruma müdahale etmeleri için muazzam bir baskı oluşturdu. Şengal, ardından da Kobanê direnişi, adeta uluslararası toplumun vicdanını ayaklandırdı. Nasıl ki, ikinci dünya savaşında Hitler faşizmine karşı Sovyetler Birliği ve ABD’nin ittifakı her iki taraftaki kamuoyu ve toplum tarafından meşru görüldüyse, ABD öncülüğündeki koalisyon ile YPG arasındaki ilişki de, her iki tarafın kamuoyu tarafından meşru ve gerekli görülüyordu. Tıpkı İkinci Dünya Savaşı’ndaki Sovyetler ve ABD gibi, bu sefer de her iki tarafın da bir ilişkiye ihtiyacı vardı. Böylece, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle DAİŞ’e karşı mücadelede taktik bir ilişki düzeyi ortaya çıktı. İlişkinin başlama biçimini böyle ele almak gerekir. Bu süreç daha çok bir taktik süreçtir. Rojava’da Kürtlerin geliştirmiş olduğu özgürlük mücadelesi daha çok özgürlüğü, eşitliği esas alan bir mücadeledir, sosyalist temelde gelişen bir mücadele ve direniştir. İlk defa Ortadoğu’da kapitalist moderniteye karşı ciddi bir demokratik, özgürlükçü, sosyalist çizgi ortaya çıktı.”

Rusya rejime entegre etmek istiyor’

ABD ve Rusya konusunda Altun, “Rusya, bir taraftan Türklerle, bir taraftan İranlılarla, bir taraftan rejim güçleriyle ilişki içerisinde. Oradaki özgürlük mücadelesini teslim almak, rejime entegre etmek istiyor. Ama özgürlük Hareketi de bütün bunlara rağmen, bunların ilişkilerinin çatlaklarını kullanarak siyasi, askeri, ekonomik ve diplomatik olarak yol almaya çalışıyor” dedi.

Berfin Bağdu/ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR