KDP’den Kürt partilerine birlik çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin dün gece gözaltına alınmasına bir tepkide KDP parlamenterlerinden geldi

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) parlamenterleri Firsat Sofi ve Şiwan Şêx Ahmed Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınmasına tepki göstererek tüm HDP parlamenterlerinin serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Rojnews geçtiği habere göre KDP parlamenteri Şiwan Şêx Ahmed, “HDP parlamenterlerinin en kısa sürede serbest bırakılmasını ümit ediyoruz. Türk devleti Kürt sorununun çözümü için bir yol bulmalıdır. Çünkü Kürt parlamenterlerin gözaltına alınması ve tutuklanması sorunu daha da derinleştirmektedir” dedi.

Bir diğer KDP parlamenteri Fırsat Sofi ise HDP’ye yönelik saldırılara tepki göstererek “Bu siyasi bir darbedir ve Türkiye’deki iç barış umutlarını kırmaktadır. Bir Kürt parlamenteri olarak Türk hükümetinin bu tutumunu kınıyorum. Bu Türk hükümeti ve Kürt halkının ilişkileri açısından çok tehlikeli bir girişimdir” diye belirtti. Fırsat Sofi konuşmasının devamında böylesi bir süreçte tüm Kürt partilerinin birlik olması ve bu siyasi darbeye karşı ortak tutum sergilemesi gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kürt halkı Kürdistan’ın her dört parçasında Türk devletinin bu tutumuna karşı sessiz kalmamalıdır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR