KDP’nin Silehadîn Taburu DAİŞ ile yan yana: Önce Dêra Zor sonra Şengal

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 KDP’nin oluşturduğu 200 kişilik Silehadîn Taburu’nu DAİŞ’e destek olmak için Dêra Zor çevresine konumlandırdığı ve QSD’ye karşı başarılı olurlarsa Şengal’i kuşatacakları iddia edildi.

Kürdistan Demokrat Patisi’nin (KDP) oluşturduğu Silehadîn Taburu’nun Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Fırat’ın Gazabı operasyonu ile Rakka’ya ilerleyişini durdurmak ve QSD’ye karşı DAİŞ’in yanında savaşmak için Dêra Zor üzerinden Rakka’nın Ebû Fas ve El Malha bölgelerine konumlandırdığı iddia edildi.

KOMUTANLARI 10 YILLIK KDP’Lİ

200 kişiden oluşan taburun, DAİŞ’le yapılan antlaşma sonucu Şeddadê ile Rakka arasındaki Ebû Fas ve Hesekê’nin 50 kilometre batısında, Rakka’ya yakın El Malha’ya konumlandırıldığı belirtildi. Taburun QSD’ye karşı DAİŞ’e destek vereceği kaydedildi. Taburun komutanlığını yapan Ebû Yasir El Kurdistanî’nin 10 yıl KDP’ye bağlı peşmergelik yaptığı ifade edildi. Yasîr’in “Fırat Kalkanı” gruplarından Sultan Murat Tugayları’nın kuruluşunda da yer aldığı belirtildi.

DAİŞ’LE ŞENGAL’İ KUŞATACAKLAR

Söz konusu taburun 2015 yılında da KDP tarafından Halep’teki ÖSO gruplarına destek için gönderildiği ifade edilirken, taburun Halep’te Şêx Meqsud ve Eşrefiye mahallerindeki YPG/YPJ mevzilerine saldırıda da rol aldığı kaydedildi. O dönemlerde tabur adına yapılan açıklamalarda KDP’ye bağlı olduklarını ve YPG’ye karşı savaşmaya hazır olduklarını dile getirmişti.

Taburun DAİŞ’e desteğin dışında Şengal’e saldırı için de bölgeye konumlandırıldığı ve başarılı olurlarsa DAİŞ ile birlikte Şengal’i birlikte kuşatacakları da ifade edilen iddialar arasında.

Erdoğan Altan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR