Kemal Gün’ün talepleri kabul edildi: 200 gün sonra Hozat’ta toprağa kavuşacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hava saldırısında yaşamını yitiren oğlu Murat Gün’ün kemiklerini almak için 90 gündür açlık grevinde olan baba Kemal Gün’ün talepleri kabul edildi. Murat Gün, 200 gün sonra Hozat’ta toprağa verilecek.

Dersim’in Çet Deresi kırsalında 7 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen hava saldırısında yaşamını yitiren oğlu Murat Gün’ün kemiklerini almak için 90 gündür açlık grevinde olan baba Kemal Gün’ün talepleri kabul edildi. Yarın 200 günü dolacak olan Murat Gün’ün kemikleri Dersim’in Hozat ilçesinde toprağa verilecek.

‘OĞLUNUN KEMİKLERİ BELEDİYEDE GEL AL’

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda 7 gün önce PTT kargoya verilen Murat Gün’ün kemikleri bugün Dersim’e ulaştı. Dersim Belediyesi kayyumu Tunceli Valisi Osman Kaymak, öğle saatlerinde oğlunun cenazesini almak için 90 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e zabıtalarla, “Oğlunun kemikleri belediyede gel al” haberi gönderdi. Haber üzerine Gün’ün kızı Bayhan Gün ve aile Avukatı Engin Gökoğlu belediyeye gitti.

‘KEMİKLERİ VERİRİZ AMA DERSİM’E GÖMEMEZSİNİZ

Belediyede yapılan görüşmeye ilişkin Halkın Hukuk Bürosu bir açıklama yaptı. Valilikle yapılan görüşmede, kendilerine “Kemikleri veririz ama Dersim’e gömemezsiniz. Yoksa kimsesizler mezarlığına gömeriz” denildiği ifade edildi. Açıklamada, “Bu, 90 gündür açlık grevinde olan bir babaya ‘Ya bizim istediğimiz olur ya da ölürsün’ demektir” denildi.

GÜN’ÜN TALEBİ KABUL EDİLDİ

Daha sonra görüşmenin içeriğine ilişkin Kemal Gün’e bilgi verildi. Yapılan görüşmenin ardından bir kez daha avukat ve Gün’ün kızı, valilikle görüşmek üzere Dersim Belediyesi’ne geçti.

İkinci görüşmede Dersim Belediyesi kayyumu Tunceli Valisi Osman Kaymak talepleri kabul etti. Murat Gün’ün kemikleri yarın Hozat’ta toprağa verilecek. Kemiklerin yarın Hozat Cemevi’nden alınmasına ve Hozat’ta toprağa verilmesine dair valilik tarafından hazırlanan tutanak imzalandı.

AÇLIK GREVİ SONLANDIRILACAK

Öte yandan 90 gündür açlık grevini sürdüren ve talepleri kabul edilen baba Kemal Gün’ün de bir açıklamayla açlık grevini sonlandıracağı belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR