Kemal Kurkut’un katledildiği yere karanfiller bırakıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, 21 Mart 2017’deki Newroz kutlamasında polislerce vurularak katledilen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut için anma etkinliği yapıldı. Evrim Alataş Caddesi üzerinde Kurkut’un vurulduğu yerde yapılan anmaya, HDP Amed İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan, HDP Parti Meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri katıldı.  

Polisler valiliğin açıklama yapmayı yasaklama kararı gerekçesiyle anmayı engellenmek istedi. HDP İl Eşbaşkanı Ceylan’ın, “Bu bir basın açıklaması değil. Öldürmek yasak olsun, biz can yaşatmaya çalışıyoruz” şeklindeki tepkisi üzerine anma gerçekleştirildi. 

HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, Kurkut’un Newroz Bayramı’na katılırken katledildiğini hatırlattı. Kurkut’un mahkemesinin bir sonuca ulaşmadığına dikkat çeken Uyanık, hem Kurkut’u hem de bugüne kadar Newroz’u yaratan şehitleri unutmadıklarını söyledi. Uyanık, tüm halkların Newroz bayramını kutladı.

HDP İl Eşbaşkanı Ceylan, “Maalesef mahkemesi hala sürüyor. Biz adalet, hak, hukuk arayacağız. Adalet yerini bulana kadar Kemal Kurkut’u ve ailesini sahiplenme çabamız devam edecek. Kemal Kurkut şahsında şunu diyoruz. Suçlar ne kadar cezalandırılırsa, suçluların olmadığı bir toplum inşa edilir. Suçların önü alınırsa, kimse suç işlemeye cesaret edemez. Israrla bu olayın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Sorumlulara da sesleniyoruz. Suçluları gizlemeyin, açığa çıkarın, adalet yerini bulsun. Kemal Kurkut’u saygıyla anıyor, ailesine sabır ve baş sağlığı diliyoruz” diye konuştu.

Kurkut’un vurulduğu yere karanfiller bırakıldı.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR