Kemalbay: Cezaevlerinde can kaybı yok

Post date:

Author:

Category:

Bayraklıdaki enkaz çalışmalarını inceleyen HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, cezaevlerinde can kaybının yaşanmadığı bilgisini aldıklarını belirtti

İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Deprem, Seferihisarın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmirde bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, depremin yoğun olarak hissedildiği Bayraklı ilçesindeki enkaz çalışmalarını yerinde inceledi. Kemalbay, ağır sonuçları olan depreme dair gözlemlerini Mezoptamya Ajansı (MA) ile paylaştı.

‘Zemin uygun değil’

Sözlerine depremde yakınlarını yitirenlere baş sağlığı dileyerek başlayan Kemalbay, uzmanların uzun zamandır İzmir ve Ege bölgesinde yaşanacak depremlere dair uyarılarda bulunduğunu hatırlattı. Yapılan uyarılara rağmen depreme hazır olunmadığını belirten Kemalbay, “Birçok binada hasar var. Bunun anlamı zeminin uygun olmayışı ve depreme uygun yapılmaması. Bu hatanın sonuçlarını hep beraber yaşamak zorunda kalıyoruz” dedi

HDP’nin depremzedelerle dayanışma sağlamak için bir kriz masası oluşturduğunu söyleyen Kemalbay, kriz masasının arama kurtarma noktalarındaki ihtiyaçlar için gerekli hazırlıkları yaptığını ifade etti.

Barınma sorunu

Depremin ardından hasarlı evlerin biran önce belirlenmesinin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Kemalbay, “Büyük oranda hasar alan binaların çökme riski var, o nedenle ciddi anlamda barınma sorunu var. Bunların tedarik edilmesi gerekiyor. Hasarlı binalara yurttaşların girmemesi lazım. Acil yapılması gereken şey yurttaşlarımızın bu binalara girmemesi ve geceyi güvenli yerlerde geçirmesi. Belediyelerin ve buradaki merkezi yönetimin, dayanışma gösteren kurumların göstereceği alanlarda bu geceyi geçirmesi ve daha sonra da bu sorunların çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kemalbay, İzmir’deki cezaevlerine ilişkin de cezaevlerinde can kaybının yaşanmadığı bilgisini aldıklarını da belirtti.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR