Kendi dillerinde gülüp, ağıt yakıp, masal anlatmak istiyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dünya Anadil Günü’ne ilişkin açıklama yapan Süryani, Ezidi, Alevi, Hemşin Derneği ile bazı demokratik kitle örgütü, bu topraklarda kendi renkleriyle ortak bir yaşamı örmeye çalışan  yüzlerce dil ve kültürün tekçi, yasakçı, inkarcı, ırkçı ideoloji ve asimilasyon politikalarıyla karşı karşıya kaldığına vurgu yaptı.

AKA-DER, ASİ-DER, Avrupa Süryaniler Birliği, Ezidi Sosyolog Azad Barış, Demokratik Çerkes Kongresi Girişimi, Ermeni Kültür Derneği, Gürcü Kültür Merkezi, Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, JINEPS, Nor Zartonk, POMAK Enstitüsü, Pontoslu Aktivist Yannis Vasilis Yaylalı, Sabro Gazetesi, Vova ve Zaza Platformu tarafından Dünya Anadil Günü’ne ilişkin yazılı bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada şunlar vurgulandı:

“Yeryüzündeki bütün diller, kültürler tarihin ortak değeridir ve toplumların taşıyıcısıdır. Tarihsel, toplumsal, ekonomik ve siyasal nedenlerle birçok dil ve kültür yok oldu ve günümüzde yüzlerce dil ve kültür yok olma tehdidi altında.Bu topraklarda kendi renkleriyle ortak bir yaşamı örmeye çalışan; Laz, Gürcü, Hemşin, Pontos, Türk, Kürt, Arap, Rum, Ermeni, Boşnak, Tatar, Arap, Zaza, Türkmen, Azeri, Yahudi, Pomak, Roman, Çerkes, Süryani, Alevi, Ezidi ve tüm halkları egemenler tekçi, yasakçı, inkarcı, ırkçı ideolojisi ve asimilasyon politikalarıyla yıllardır yok saydı ve saymaya devam ediyor.”

Açıklamada, 16 Nisan’da yapılması planlanan referandum ile kökleri bu topraklarda olan hakların da yok sayılmaya çalışıldığı belirtildi.

“ÖZGÜRLÜKÇÜ, EŞİTLİKÇİ, BİR ANAYASADAN YANAYIZ”

Açıklamada neden ‘Hayır’ diyecekleri de şu sözler ile ifade edildi:

“Bizler, onurumuzu, dilimizi, kimliğimizi, kültürümüzü, inançlarımızı özgürce geliştirebileceğimiz koşulları yaratmak, halklar arası eşitlik ve dostluğu bugünden topraklarımıza egemen kılmak, gelecek nesillere tarihi ve kültürüyle barışık bir ülke bırakmak sorumluluğuyla, topraklarımızdaki tüm kültür, kimlik, dil, din ve inançların varlığını kabul eden, halkların demokratik ve kültürel haklarını anayasal güvence altına alan, insan odaklı, özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir anayasadan yanayız ve bu sebeple anayasa teklifine “HAYIR” diyoruz.”

“KAYBOLAN DİLLER, HAYATLARIMIZ, TARİHİMİZDİR”

“Çocuklarımıza; kendi dilimizde gülebildiğimiz, kendi dilimizde ağıt yaktığımız, kendi dilimizde sevgi sözcükleri söylediğimiz, kendi dilimizde masallar okuduğumuz, ninniler dinlediğimiz, kendi dilimizde oyunlar oynadığımız, kendi dilimizde eğitim görebildiğimiz bir dünya bırakmak istiyoruz. Unutturulan, kaybolan, yok olan diller, kaybolan hayatlarımızdır, tarihimizdir, geleceğimizdir. Anadilini bilmeyen yarım insandır” denilen açıklamada, asimilasyona karşı anadillerini konuşacakları özgür bir yaşamı kuracaklarını vurguladılar. (S.K)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR