Kerestecioğlu: İktidar ülkeyi şiddet ve baskıyla yönetiyor

Post date:

Author:

Category:

 KHK ile kapatılan TV10’un yeniden açılması için yapılan eylemde konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, iktidarın ülkeyi şiddet ve baskıyla yönettiğini ve bu yüzden muhalif her sözü susturmaya çalıştığını söyledi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10’un çalışanları, televizyonlarının yeniden açılması talebiyle 73’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” pankartının açıldığı eylemde, TV10’un tutuklu bulunan çalışanlarının fotoğrafları taşındı. Eylemde sık sık “Özgür basın susturulamaz” ve “Alevilerin sesi susturulamaz” sloganları atıldı. Eyleme, TV10 çalışanları ve insan hakları savunucularının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu katıldı.
‘AĞIR BİR İKLİMDE YAŞIYORUZ’
Eylemde ilk olarak TV10’un Haber Müdürü Turabi Kişin söz aldı. Geçtiğimiz hafta tutuklanan 78’liler Derneği Sözcüsü Cemallettin Can’ın, yalnızca düşüncesini ifade ettiği için tutuklandığını belirten Kişin, “Can, bu toplumun akil insanlarından birisiydi. Türkiye’deki sorunların çözümü ve akan kanın durması için mücadele eden, devletin de kanaat getirdiği bir isim. Ağır sağlık koşullarına rağmen hukuksuzca cezaevine konuldu, böylesi ağır bir iklimde yaşıyoruz” dedi.
‘İKTİDARIN SÖZLERE TAHAMMÜLÜ YOK’
Ardından konuşan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, iktidarın ülkede eylemleri takip edecek basın mensubu bırakmadığını ifade etti. Çekim yapanların çoğunun polis kamerası olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu, “Bugün içerdeki onlarca gazetecinin olmasının sebebi, sözlerinin güçlü olmasındandır. Çünkü biliyorlar ki sözden daha güçlü bir şey yok. Bir iktidar eğer şiddet, baskı ve susturarak ülkeyi yönetiyorsa, olabilen her sözü susturmaya çalışacaktır” diye konuştu.
Kerestecioğlu, “Bugün televizyonlarda partimizi tartışıyorlar ama partimizden hiç kimse yok. Alevilerin sorunlarını tartışıyorlar ama Alevi kimliğine sahip kimseyi göremiyoruz. Bir şeyleri varmış gibi yapıyorlar ama yolsuzlukları, kadın cinayetlerini, cinsel istismarını kocaman bir yalanla örtüyorlar” diye belirtti.
Eylem, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganıyla sonlandı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR