Kerkûk maskeleri düşürüyor

Post date:

Author:

Category:

Array

Kerkûk’ta Güney Kürdistan bayrağının asılma kararına, Ankara ve güdümündeki yapılar tepki gösterdi. Barzani ziyaretinde Kürdistan bayrağını göndere çeken Ankara’nın tepkisi ikiyüzlülük olarak yorumlanırken, ITC silahla tehdit etti, Barzani geçiştirdi

Kerkûk Eyalet Meclisi’nin Kerkûk’taki hükümet kurumlarına Güney Kürdistan bayrağını asma kararına tepkiler geldi. Ankara’nın güdümündeki Türkmen Cephesi ile bazı Hristiyan ve Arap temsilciler kararı boykot etti. Mesud Barzani’nin Türkiye ziyaretinde Güney Kürdistan bayrağını göndere çeken Ankara da karara tepki gösterirken, AKP ile sıkı ittifak içinde olan KDP Lideri Barzani, “Kerkük’te Kürdistan bayrağının göndere çekilmesi normal ve yasal bir faaliyettir. Bu yüzden konuyu büyütmeye gerek yok” diyerek geçiştirdi. Irak merkezi hükümeti ise, maaş kesme tehdidinde bulundu.

Kerkûk’ta yeni bir dönem

Çoğunluğu Kürtlerden oluşan Kerkûk kentinde tarihi bir karar alındı. YNK’nin etkin olduğu kentte resmi kurumlara Kürdistan bayrağının asılma kararına ilginç tepkiler geldi. Kerkûk’taki memur maaşlarını kesme tehdidinde bulunan Bağdat yönetimi, “Kürdistan bayrağının resmi kurumlara asılmasıyla ilgili karar anayasaya aykırıdır” iddiasında bulundu.

Salihi tehdit etti, KDP geçiştirdi

Türkiye güdümündeki Türkmen ve Araplar ise tehdit savurdu. Dün bir grup Türkmen, kararı protesto için Kerkûk Valiliği önünde gösteri düzenledi. Irak Türkmen Meclisi Başkanı Erşad Salihi ise, “Kerkûk’ta konuşursa sadece silahlar konuşur” dedi. Irak hükümetine ve diğer tepkilere yanıt veren Kerkûk Valisi Necmeddin Kerim, her şeye hazırlıklı olduklarını, ekonomik önlemleri de aldıklarını kaydetti. Celal Talabani’nin oğlu Kubad Talabani ise Kerkûk’te Kürdistan bayrağı asılması kararını kutladı. Talabani, “Bayrağımızın Kürdistan’ın Kudüs’ünde dalgalanması kutlu olsun” dedi. Kerkûk Eyalet Meclisi üyesi Elmas Fazil ise, “Biz Irak anayasasının 140’ıncı ve 115’inci maddeleri uyarınca hareket ettik. Kerkûk’taki kimi Türkmen ve Araplar dışarıdan aldıkları teşvikle toplantıyı geriletmek istedi” dedi.

Türkiye’den ikiyüzlü tepki

Türk Dışişleri Bakanlığı, karara ilişkin “Kabul edilmesini doğru bulmuyor ve endişeyle karşılıyoruz” açıklaması yaptı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de “Kerkük’te Irak bayrağının yanına IKBY bayrağı asılması kentteki ulusal birliği ve Türkmen, Kürt ve Araplar arasındaki beraberliği tehdit eder” derken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kerkük’teki Kürt bayrağı oylamasını doğru bulmuyoruz. O bölgenin etnik yapısını değiştirmek doğru olmaz” dedi. Ankara, bir süre önce KDP Lideri Barzani’yi İstanbul ve Ankara’da Kürdistan bayrağı asarak karşılamıştı. Kerkûk’taki bayrağa Ankara’dan gelen tepki, ikiyüzlülük ve maskenin düşmesi olarak yorumlandı. Zira Ankara, KDP’yi kullanarak Kürtler arası çatışma çıkarmaya çalışmakla suçlanıyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR