KESK’ten NTV önünde eylem: Suskun basın istemiyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK'lerle ihraç edilen KESK üyeleri NTV önünde eylem yaptı, 'Haksızlık karşısında susan değil, haksızlığı duyuran basın istiyoruz' dedi.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri seslerini duyurabilmek için Doğuş Medya Yayın Grubu önününde açıklama yaptı. “Haksız, hukuksuz ihraçlara hayır işimizi geri alacağız” pankartı açan emekçiler “Emekçiyiz,  haklıyız kazanacağız”, “KHK zulmüne son”, “İşten atılmasına son”, “Öğretmenim öğrencilerimi geri istiyorum” dövizleri taşıdı.  Sık sık,”Suskun basın istemiyoruz”, “Özgür basın istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız”, “AKP'nin memuru olmayacağız”, “Nuriye Gülmen Semih Özakça yalnız değildir” sloganları attı.

‘KORKAK DEĞİL, CESUR MEDYA İSTİYORUZ’

Basın açıklamasından önce konuşan ihraç edilen Edebiyat Öğretmeni Muhammet Sevinçtekin, medyanın kamu emekçilerinin sesini duyurmamasına tepki gösterdi. “Emeğine bir çırpıda kanunsuz yere son verilmiş kamu emekçileriyiz, devlet memurlarıyız. KHK’lerle kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde mağdur edildik. OHAL ile yönetilen bu kibir sisteminin mağdurlarıyız. Şunun çok iyi farkındayız: Ancak ve ancak direnerek karşı faşizme karşı çıkacağız. Bizler içimizden ihraç edildikten sonra kesinlikle mağlubiyet, korkuyu, sinmeyi değil mücadeleyi tercih ettik. Çünkü zalime ve faşizme karşı ancak ve ancak direnerek bir yere gelebilirsiniz. Zalimden medet umulmaz” diye konuştu.

“Vicdanları kurumuş olanlara sesleniyorum, Yüksel Caddesinde 65 gündür iş için, emeği için, alın teri için açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih hocalarımıza saldırıda bulunulmuş” diyen Sevinçtekin, “Bir kere daha faşizm en çirkin fotoğraflarıyla bu sabah yüzünü yine gösterdi. İhraç edilen kamu emekçileri olarak medya kuruluşlarının önündeyiz. Çünkü biz korkak değil, cesur medya istiyoruz. Biz hakkı, hukuku savununan bir medya istiyoruz. Sesimizin ulaştığı her kulak her akıl bilmelidir ki bu gün bizi işsiz bırakanlar sizleri de aç bırakacak.  Kimse demesin arkamız sağlam havuz medyasındayız. Yarın sizi de atarlar. Eğer gerçekten özgür basın iseiniz, ‘Biz korkmuyoruz’ diyorsanız ilkeli davranın. Onurlu mücadeleleri görün. Çünkü biz cesur ve özgür basın istiyoruz” dedi.

‘BASINI ÖZGÜR VE CESUR OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

Sevinçtekin son olarak şunları söyledi: "Bir ülkede eğer medya susturulmuşsa, parayla korkuyla sindirilmişse o ülkenin kanalları, dergileri basbas bağırarak yalan söylüyorsa o ülkenin başına zaten en büyük felaket gelmiş demektir. Haksızlık karşısında susan değil, haksızlığı duyuran basın istiyoruz. Basının görevi insanları aydınlatmaktır, kandırmak değil. Basını özgür ve cesur olmaya davet ediyoruz. Bizim davamız en meşru davadır.”

‘TÜM BUNLAR İŞTEN ÇIKARTILMAMIZ İÇİN YETERLİYDİ’

Basın açıklamasını okuyan KESK İstanbul 1 Nolu Şubeler Platformu üyesi  Nuray Şimşek,  “İşimize, geleceğimize, onurumuza sahip çıkıyoruz” diyerek şu açıklamayı yaptı: “Bizler, parasız eğitim,  anadilde eğitim, barışı, eşitliği savunduğumuz için işten çıkarıldık. Bizler kamu emekçilerinin iş güvencesine sahip çıktığımız için, AKP’nin memuru olmadığımız için işten atıldık. Tüm bunlar bizleri işimizden atmak için yeterliydi. Sesimizi duyurmak için 4 aydır oturma eylemindeyiz. Bu süreçte adeta 3 maymunu oynayan NTV önündeyiz. Onurlu gazetecileri ve basın kuruluşlarını haksız ve hukuksuz bir şekilde işinden atılan ve işini geri alabilmek için direnen kamu emekçilerinin yanında olmaya davet ediyoruz.”

KESK’liler seslerini duyurabilmek için daha önce gittikleri Kanal D yönetimiyle konuştuklarını, geçtiğimiz hafta Habertürk kanalının güvenlik gerekçesiyle kendilerini içeri almadıklarını söyleyerek, bugün NTV haber editörü ile konuştuklarını belirtti fakat kendileriyle diyalog kurulmadan bir muhabir gönderilmesine tepki gösterdi.

KESK üyeleri Doğuş Medya önünde açıklama yaptıktan sonra Ankara'da 65 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için bugün saat 14.00'te Bakırköy Özgürlük Meydanı önünde 1 günlük açlık grevi başlatacaklarını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

  www.evrensel.net

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR