KESK’ten ‘Soma’ açıklaması: Kâr için ölümü meşru gördüler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu, Soma Katliamı’nın 6‘ncı yıl dönümü dolayısıyla bugün yazılı açıklama yaptı.

‘ÇARKLAR DÖNSÜN DİYE ÖLÜME SÜRÜKLÜYORLAR’

Açıklamada, “Bugün ‘çarklar dönsün’ diye yüz binlerce işçiyi, yeterli tedbirleri almadan fabrikalarda, inşaatlarda, marketlerde, kargo şirketlerinde, kamu iş yerlerinde çalıştırıp yüzlercesinin salgına yakalanmasına neden olunuyor” denildi.
Açıklamanın devamında, “İşçi ölümlerine neden olanlar, bundan tam 6 yıl önce de gerekli denetimleri yapmadıkları, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırdıkları için, Soma’da 301 maden işçimizi kaybetmemize zemin hazırladılar. 301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetti” ifadeleri kullanıldı.

‘HUKUKUN ÇÖKÜŞÜ SOMA’DA DA GÖRÜLDÜ’

Katliamın üzerinden 6 yıl geçse de acıların taze olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Ülkemizde hukukun çöküşü Soma Davası’yla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan yargı sistemi, maden patronu ve yöneticilerini ‘olası kasıt’ üzerinden değil; ‘bilinçli taksir’ ile ‘cezalandırarak’ adeta ödüllendirdi” diye belirtildi. Açıklamada, “Gizli tanıkların, itirafçıların iftiraları üzerinden, sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek, daha birçok hukuki niteliği tartışmalı belge ve istihbarat notlarıyla insanlara müebbet ya da onlarca yıl cezalar veren yargı, Soma katliamında madenin patronu Can Gürkan’ın bir işçi için 5 gün hapis yatmasını yeterli gördü” denildi.
Faillerin hesap vermediğinin kaydedildiği açıklamada, “Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, Soma’daki öldüren çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen hale getirenler, sendikalaşmanın önüne engeller koyanlar hiçbir biçimde hesap vermedi” diye belirtildi.

‘BU DÜZEN KÂR İÇİN ÖLDÜREN DÜZEN’

“Salgında da gördük ki, bu düzen, daha fazla kâr için can kaybını meşru gören bir düzendir. Bu düzen, ‘çarklar dönsün de gerisi teferruattır’ diyen acımasız, zalim bir düzendir. Bu düzen Soma’da ve epidemide siyaseten ve ahlaken göçük altında kalmıştır” vurgularında bulunan KESK, şunları da ifade etti:
“Bu düzen ve onu ayakta tutan zihniyetin sonucu olarak, Türkiye iş cinayetlerinin en fazla olduğu ülkelerden biri olmuştur. Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak göçmüş bu düzenden Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR