KGT kaçırdığı öğrenciyi aradı: Sana verdiğimiz süre doldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kendilerini “Kamu Güvenlik Timi” olarak tanıtan kişilerce kaçırılan ve darp edildikten sonra Ankara’dan çıkması için birkaç gün süre verilen Deniz Bahçeci 2 gün sonra aranarak, “Sana verdiğimiz süre doldu” denildi. İHD, KGT’nin araştırılmasını istedi.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SDGF) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Deniz Bahçeci, 10 Ekim gecesi kendilerini “Kamu Güvenlik Timi” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış, darp edilmiş ve tecavüzle tehdit edilmişti. Bahçeci’ye Ankara’dan çıkması için de birkaç gün mühlet verilmişti.
Bahçeci, kendisine yönelik tehditlerin devam ettiğini aktardı. Bahçeci, kendisini kaçıran kişilerden birinin 12 Ekim gecesi saat 24.00 sıralarında telefonla arayarak, “Sana verdiğimiz süre doldu” şeklinde Ankara’dan çıkması için tehdit edildiğini söyledi.
Bahçeci, kaçırıldıktan iki gün sonra İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne başvurmuş, ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.
İHD: KGT ARAŞTIRILMALI
Konuya ilişkin görüştüğümüz İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Kamu Güvenlik Timi (KGT) ismi ile ilgili daha önce kendilerine herhangi bir başvurunun gelmediğini söyledi ve “KGT nedir? Araştırılması lazım” dedi.
“KGT” diye tarif edilen bir yapılanmaya dair bilgilerinin olmadığının altını çizen Türkdoğan, şunları söyledi: “Bununla ilgili bilgimiz yok. Eğer devlet kendi içinde yeni bir örgütlenemeye gitmiş ise bunu araştırmak lazım. Bunun yasal dayanağı var mı? Ya da JİTEM tarzı yeni oluşumlar mı ortaya çıkıyor? Bunu incelemek lazım. Ama Türkiye devlet geleneğinden bu tür yapılanmalar çoktur. Biz bunların hepsine devlet içindeki yasadışı yapılanmalar diyoruz. Çünkü eğer bir devlette bir birim savcılığın denetiminde değilse o tehlike yaratır, tehdit üretir.”
DEVLET İÇİNDE BÖYLE BİR BİRİM VAR MI?
15 Temmuz darbe girişimi ardından Ankara’dan birçok insanın kaçırıldığı hatırlatan Türkdoğan, “Bunu maalesef 90’lı yılarda çok acı şekilde yaşadık. Şimdi de özellikle darbeden sonra devlet içindeki birimler Ankara’da birçok insanı kaçırdılar ve hala birçok insan hakkında bilgi sahibi değiliz. Burada yapılacak şey Ankara Başsavcısı’nın bu olayı bir kere çok iyi araştırma yapması lazım. Devlet içinde böyle bir birim var mı, yok mu? Varsa bu kaçırma ve tehditle ilgili hemen bir soruşturma açması lazım. Çünkü bu kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkının ihlali söz konusu” diye konuştu.
‘ULUSLARARASI KURULUŞLARA TAŞIYACAĞIZ’
Konunun yakın takipçisi olacaklarını kaydeden Türkdoğan, ayrıca konuyu uluslararası kuruluşlara taşıyacakları ifade etti. Türkdoğan, “Bu konuda Türkiye’den cevap bekleyeceklerdir. Belki de bu tip devlet iççinde kendi başına iş yapan veya siyasi iktidarın göz yummasıyla yasadışı faaliyet yürüten ekipleri böyle durdurabiliriz. Daha fazla farkındalık yaratacağız. Bir başvuru olduğu için de mutlaka bu konunun aydınlatılması için çabalayacağız. Mutlaka gerekli çalışmayı yapacağız” ifadelerini kullandı.
‘BİRKAÇ GÜN SÜRE VERİYORUZ’
Bahçeci, 10 Ekim gecesi kaldığı öğrenci yurduna giderken kendisini “polis” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış, ardından siyah minibüslü kendilerini “Kamu Güvenlik Timi (KGT)” olarak tanıtan maskeli bir ekibe teslim edilmişti. Bahçeci, bu ekip tarafından darp edilmiş, ölüm, tecavüz ve kafa kesmekle tehdit edilmişti. Bırakıldığında içlerinden birinin kendisine, “Biz seni devletin elinden aldık, bu kadar güçlüyüz. Sana buradan gitmen için birkaç gün süre veriyoruz. Gitmediğin takdirde aynısını yine yapacağız” dediğini aktarmıştı.
MA / Selman Güzelyüz
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR