KHK’ler Kardeş Aile köprüsünü yıktı

Post date:

Author:

Category:

Darbe girişimi ardından AKP tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan dernek ve sivil toplum örgütleri arasında, Amed’de dar gelirli ailelere yardımda bulunan Sarmaşık Derneği ile Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de bulunuyor. Sarmaşık Derneği, her ay on binlerce insana doğrudan ulaşarak maddi ve gıda yardımları yapıyordu. Rojava Derneği ise yüz binlerce insana gıda, kira, nakdi yardımının yanı sıra “Kardeş Aile” kampanyaları ile savaştan etkilenen aileler ile toplum arasında köprü kurarak dayanışmada bulundu.

Para istemiyoruz

Her iki dernek de özellikle Amed’in Sûr ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından zorla göç ettirilmek istenen binlerce aile ile dayanışma içerisindeydi. Sûr’un İskenderpaşa Mahallesinde yaşayan 85 yaşındaki Fatma Erşek, “sokağa çıkma yasağı”nın ardından evlerinin de yıkıldığını söyledi. Rojava Derneği’nin yapmış olduğu “Kardeş Aile Kampanyası”ndan yararlandıklarını dile getiren Erşek, “Sarmaşık Derneği ise bize gıda yardımı yaptı. Bizler şimdi hiçbir şekilde yardım alamıyoruz ve derneklerimiz kapatıldı. Biz para istemiyoruz evimizi, derneklerimizi ve belediyelerimizi istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Derneklerimizden ellerini çeksinler’

Evi Sûr’un hala yasaklı yerleri arasında yer alan Dabanoğlu Mahallesinde yerle bir edilen 6 çocuk annesi Belkize Aslan (35) tek gelirlerinin bu dernekler üzerinden olduğunu belirterek, “Dernekler kapatıldı ve hiçbir şekilde yardım alamıyoruz. Belediye de bize yardım ediyordu, kayyum atadılar, artık yardım alamıyoruz. Bütün yardımlarımızı elimizden aldılar” dedi. Devlet tarafından ikinci kez mağdur edildiklerini vurgulayan Aslan, “Artık belediyemizden, derneklerimizden ellerini çeksinler. Biz artık kimden yardım alacağız. Bir an önce derneklerimizin açılmasını istiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR