Kıbrıs için ‘Garantörler’ zirvesi

Post date:

Author:

Category:

Array

Cenevre’de 9 Ocak’tan bu yana süren Kıbrıs konferansı Kıbrıslı liderler ve Türkiye, Yunanistan ve İngiltere katılımlı zirveyle sürdü

Cenevre’de Kıbrıslı liderlerin BM gözetiminde yaptıkları müzakerelerde BM’ye karşılıklı harita sunmasının ardından perşembe günü Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile beşli zirve yapıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde BM’nin Cenevre Ofisi’nde başlayan konferans, uzun bir aradan sonra Kıbrıs’a dair ilk uluslararası konferans olma niteliği taşıyor. Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, “Kıbrıs sorununun tarihinde ilk kez bu kadar önemli bir konferans gerçekleştiriyor olacağız” dedi. Konferansa Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere katıldı. Üç garantörü Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu, Nikos Kocias ve Boris Johnson temsil etti. Guterres’in Akıncı ve Anastasiadis ile buluşmasının ardından 25’er kişilik heyetlerle konferans başlayacak. Resepsiyon bölümüne BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve AB delegasyonu da katılacak. AB’yi Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker temsil edecek.

Haritalar çelik kasaya

Akıncı ile Anastasiadis Cenevre’de “Mülkiyet”, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “Garantiler ve Güvenlik”, “Toprak” başlıklarını ele alırken, mülkiyet için ödenecek tazminatlarla ilgili toplantıya Dünya Bankası ve IMF uzmanları da katıldı. Çarşamba günkü görüşmelere ara verildiğinde basın toplantısı düzenleyen BM Temsilcisi Espen Barth Eide, ilerleyen saatlerdeki harita değiş tokuşuyla ilgili “harita uzmanlarının kapalı kapılar ardında vermesi ve BM kasasına kilitlenmesi sayesinde kamuoyuna sızmayacağını, ama her iki tarafın da pazarlıklar sebebiyle birbirinin haritasını bildiğini” anlattı. İki tarafın adanın ne kadarını kontrol edeceği konusunda uzlaşmaya çok yakın olduğunu söyleyen Eide, “Annan Planı’nda nihai haritayı BM sunmuştu. Bu bir ilk, çok önemli ve tarihi bir an. İlk kez iki lider yeniden birleşecek ülkenin sınırlarıyla ilgili harita veriyor” vurgusu yaptı.

CENEVRE

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR