‘Kıbrıs’ın iç hukukuna müdahale edilerek din dersi zorunlu hale getirildi’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Zorunlu din derslerine karşı Kıbrıs’ta mücadele veren Kıbrıs PSKAD Eş Başkanı İlknur Işıl Türkmen, Kıbrıs’ın iç hukukuna Türkiye tarafından müdahale edilerek Türkiye’ye uyum yasalarının geçirilmeye çalışıldığını belirtti. 

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eş Başkanı İlknur Işıl Türkmen zorunlu din derslerini PİRHA’ya değerlendirdi. Zorunlu din dersine karşı mücadele verdiklerini belirten Türkmen 2004 yılında Türkiye’den Kıbrıs’ın iç hukukuna müdahaleler başladığını ve bu doğrultuda bir koordinasyon kurulduğunu kaydetti. Aynı dönem din derslerinin zorunlu hale getirildiğinin altını çizen Türkmen Türkiye’ye uyum yasalarının da geçirilmeye çalışıldığı bilgisini verdi.

“İMZA KAMPANYASI BAŞLATTIK”

Bulundukları bölgeye Hala Sultan Eğitim Kompleksi şeklinde bir bina dikilmeye çalışıldığını ve buna karşı da mücadele ettiklerini ifade eden Türkmen “Kıbrıs PSAKD olarak biz Alevi Kültür Derneği ile beraber imza kampanyası başlattık . Fakat onlar bir dönemden sonra çekildiler bu imza kampanyasından” şeklinde belirtti. İmza kampanyasını bitirdikten sonra uyum sorunlarını gidermek için devletle bağı olan bir kuruma müracaat ettiklerini söyleyen Türkmen kurumun onlara “Zorunlu din derslerinde sünni İslam fikri dayatılıyor” görüşünü bildirdiğini açıkladı.

“ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞINA AYKIRI”

Çocuklarının bu şekilde bir eğitim almalarını istemediklerini belirten Türkmen bunun çocuk ruh sağlığına da aykırı bir durum olduğunun, 16 yaşından önce herhangi bir din olgusunun dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde eğitim sistemi içine dahil edilemeyeceğinin altını çizdi.

“AİHM’E KADAR GİDECEĞİZ”

Şuanda iki öğretmen sendikasıyla birlikte dava açma aşamasında olduklarını kaydeden Türkmen “İç hukuku bitirdikten sonra AİHM’e kadar gitmeyi düşünüyoruz. Ama önce bu devletin iç hukukunda bütün mücadele yollarını bitirmemiz lazım. Türkiye’deki yönetim şeklinin anlayışı doğrultusunda buraya da bu şekilde siyasi müdahale olduğunu düşünüyorum” dedi.

Semra Acar/Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR