Kılıçdaroğlu: Evet sokağa çıkacağız ama hangi sokağa…

Post date:

Author:

Category:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Diyorlar ki ‘Sokağa çıkacağız.’ Her türlü CHP’liden ‘Hayır’ oyu kullanan her vatandaştan açık ve net ricamdır; evet sokağa çıkacağız ama hangi sokağa çıkacağız? Bütün sokaklara, bütün köylere, bütün tarlalara bütün evlere gideceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Bir TV programında Atatürk’e yönelik ifadelere tepki veren Kılıçdaroğlu, “Bir televizyon kanalında Gazi Mustafa Kemal hakkında yapılan her türlü çirkefliği, hakaretleri içime sindiremiyorum. ‘Derin Tarih’miş. Derinliği kafalarının derinliğinden kaynaklanan onursuz insanların çıkıp Gazi Mustafa Kemal’i, Afet İnan’ı, Gazi Mustafa Kemal’in annesini karalayanlar insan değil. Bunlar onursuz. Hain lafı bile az kalır bunlara” diye konuştu.

‘DOMATESİN FİYATI’

Kılıçdaroğlu, ekonomik sorunları da gündemine aldı. Kılıçdaroğlu, “Domates işte, domatesin fiyatının ne olduğunu biliyorsunuz. Herkes biliyor ama herkesin düşünmesi lazım. Bu domates neden 10 lira? Bu et neden 44 lira? Ülkeyi uçuracaklar, neyi uçurdular? Fiyatları uçurdular. Enflasyon uçtu. İşsizlik 7 milyona yaklaştı. Emin olun nereye gidersem gideyim, ya bir anne ya bir baba elime bir kağıt tutuşturuyor; işsizim, bana iş bulun” dedi.

‘YSK’DEKİ ÇETE MİLLETE KUMPAS KURDU’

Kılıçdaroğlu, YSK’ye de sert ifadelerde bulundu. “Vatandaş görevini yaptı, ‘Hayır’ çıktığını görünce YSK’daki çete bütün millete kumpas kurdu” diyen Kılıçdaroğlu, ekledi: “Ben onlara ‘Çete’ dedim diye suç duyurusunda bulundular. Neyle gelirseniz gelin üzerimize, bunun hesabını size soracağız.”

GÜLMEN VE ÖZAKÇA’NIN AÇLIK GREVİ

Kılıçdaroğlu, bugün 62’inci günlerinde açlık grevlerini devam ettiren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya dair de şunları söyledi:

“İki arkadaşımız var, Ankara’da. Saygılarımı sunuyorum onlara, ölüm grevindeler. Barış bildirisini imzaladı diye bir öğretim üyesini görevinden atıyorsanız veya ona devlet olarak sahip çıkmıyorsanız, devlet olarak açlığa mahkum ediyorsunuz biz bu sürecin karşındayız. Onların her türlü mücadelesine her türlü desteği vereceğiz.”

‘841 HASTA TUTUKLU BULUNUYOR’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Toptaş’ın Gülen cemaatiyle ilişkisi olduğu için damadının cezaevinden tahliye edilmesine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, cezaevinde bulunan hasta tutukluların neden tahliye edilmediği sordu. Kılıçdaroğlu, “Şu anda cezaevlerinde ölümü bekleyen, ağır ve sürekli hastalığı olan 841 kişi bulunuyor. Niye bunlar tahliye edilmiyor? Vicdansa vicdan, eşitlikse eşitlik, neden bunlar için geçerli değil? Son 5 yılda hasta olmalarına rağmen tahliye edilmeyen kişilerin sayısı 451. Hangi ahlakla bunları tahliye etmediniz? Bu mudur vicdan, nedir bu Allah aşkına” diye konuştu.

‘CUMHURBAŞKANI OLARAK ARTIK GÖRMÜYORUZ’

Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan’ı artık Cumhurbaşkanı olarak görmediklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir kişi, geldi TBMM’de yemin etti. ‘Tarafsız davranacağım’ dedi. Namusu ve şerefi üzerine ant içti. Evet, anayasadaki yemin metni arkadaşlar. Baktığınız zaman ben meydanlarda diyordum ki; bakın biz tarafsız cumhurbaşkanı istiyor, bir partinin değil 80 milyonun cumhurbaşkanı olsun. ‘Hayır’ dedi, ’80 milyonun değil bir partinin cumhurbaşkanı olacağım’ dedi. Gitti partiye üyeliğini yaptı. Verdiği sözü tutmadı, halka verdiği sözü tutmadı. Son anayasa referandumunda bütün bunları anlattım. Onlar meydan meydan dolaşıp ‘Kılıçdaroğlu yalan söylüyor’ diyorlar. Şimdi gerçek çıktı ortaya, Kılıçdaroğlu doğruları söylüyor, onlar yalan söylüyor. Göreceksiniz daha sonra gelecek, partinin genel başkanı olacak. Gelecek salı günü konuşacak grup toplantılarında. Başka günler konuştuğu yetmiyormuş gibi… Cumhurbaşkanı olarak görmüyoruz artık. Binali Bey’e ne kadar saygı gösteriyorsak, ona da o kadar saygı göstereceğiz. Bunu kendisi tercih etti. Bugün bir referandum olsa ‘hayır’ oyları yüzde 60’ın üzerine çıkacak.”

‘EVET SOKAĞA ÇIKACAĞIZ AMA HANGİ SOKAĞA’

Kılıçdaroğlu, “sokak” davet veya karşısında olan tartışmalara ilişkin de şunları söyledi: “Parlamenter demokratik sistemi Türkiye’ye en güçlü şekilde getireceğiz. Adım adım getireceğiz. Size sözüm söz. Diyorlar ki ‘Sokağa çıkacağız.’ Her türlü CHP’liden, ‘Hayır’ oyu kullanan her vatandaştan açık ve net ricamdır; evet sokağa çıkacağız ama hangi sokağa çıkacağız? Bütün sokaklara, bütün köylere, bütün tarlalara bütün evlere gideceğiz. Tokalaşacağız, demokrasiyi savunacağız. ‘Demokrasinin olmadığı yerde sana ekmek yok kardeşim’ diyeceğiz. “

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR