Kılıçdaroğlu: Mafya yöntemiyle operasyon yapılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetemize ve HDP’ye yapılan operasyonların “mafya yöntemiyle” gerçekleştirildiğini belirterek, “Çılgınlara ülkeler teslim edilemez. Akıl baliğ olmayanlara ülke teslim edilemez. Seçimle gelen seçimle gider. Kan davasıyla ülke yönetilmez” dedi. CHP lideri, ülkenin freni kopmuş bir kamyon gibi yokuş aşağıya gittiğini vurguladı. Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen partisinin belediye başkanları toplantısının açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, devletin kin ve intikam duygularıyla yönetilemeyeceğini vurguladı. Egemenliğin padişahın değil, milletin olduğunu, bunun da Atatürk döneminde yapılan anayasanın ilk maddesi olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Şimdi egemenlik Saray’a hapsedilmek isteniyor. Sen millet değilsin, tek başına bir bireysin. Demokrasiyi savunuyorsanız, seçimle gelenin seçimle gitmesini savunacaksınız. Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır. Seçimle gelenleri ben yakalayacağım, hapse atacağım, öldüreceğim, mafya yöntemleriyle susturacağım onları derseniz o ülkeye barışı asla getiremezsiniz.”

Freni kopmuş kamyon gibi

Operasyonların “terörle mücadele” adı altında gerçekleştirildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Elbette ki teröre hep birlikte siyasi görüşümüz ne olursa olsun, dur demek zorundayız. Terörle mücadelenin akılla ve mantıkla yapılması lazım. Sivrisineklerle uğraşarak terörü bitiremezsiniz. Bataklık kurumuyorsa terörü önleyemezsiniz. Açık ve net söylüyorum. ‘Musul’a Rakka’ya gideceğiz’ diyorlar. Bir soru sormak istiyorum. Burnunuzun dibinde Kandil var, neden bir şey yapmıyorsunuz? Açık ve net söylüyorum. Türkiye iyi yönetilmiyor. Freni kopmuş kamyon gibi yokuş aşağı gidiyoruz. Nereye gittiğimizi kimse bilmiyor” dedi.

Direnme hakkı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık isteğine ilişkin, “Türkiye’yi onun iki dudağı arasına hapsetmek istiyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, Hitler örneğini vererek “direnme hakkını” anlattı. Kılıçdaroğlu, “Neden illa başkanlık diyorlar? Türkiye’yi bir kişinin iki dudağı arasına hapsetmek istiyorlar. Eğitim mi, onun istediği olacak. Kadın erkek eşitliği, onun istediği gibi olacak. Elbette ki hepimiz yasalara, hukuka uymak zorundayız. Ama birileri hukuka uymazsa, hukuku çiğnerse, kendi hukukunu evrensel hukuk olarak bize dayatırsa o zaman bu halkın doğal olarak direnme hakkı vardır. Direnme hakkı, Alman Anayasası’nda vardır. Anayasaya konmuştur, niçin? Hitler’den örnek alınarak konulmuştur. Çılgınlara ülkeler teslim edilemez. Akıl baliğ olmayanlara ülkeler teslim edilemez. Bilgisi olmayan insanlara, basiretli davranmayanlara ülkeler teslim edilemez. Önyargılarını öne koyup düşüncelerin önüne set çekenlere ülkeler teslim edilemez.”

Dikta için mi şehit oldular

Kılıçdaroğlu, “Terörle mücadele ediyorum diye gazetecileri, sanatçıları, yazarları, er ve erbaşları hapse atacaksın. Parantez içinde Adil Öksüz’ü serbest bırakacaksın. Bu konuda tek kelime bile etmeyeceksin. Adil Öksüz’ün eline neden kelepçe takılmaz? GPS cihazını Öksüz’e kim vermiştir? O cihazı Türkiye’ye hangi kurum ithal etmiştir. Bunları bilmek bizim hakkımız. Hükümet kanadından tık yok. Niye tık yok? 15 Temmuz darbe gecesi hayatını kaybeden 240 şehidimiz Türkiye’ye dikta gelsin diye mi şehit oldular? Türkiye bir kişinin iki dudağı arasına hapsedilsin diye mi şehit oldular? Yoksa bu ülkede demokrasi kaçınılmaz olarak gelsin, gerekirse biz hayatımızı feda ederiz diye mi geldiler?” diye sordu.

Öte yandan Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’la telefonla görüştü ve geçmiş olsun dileklerini sundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR