Kılıçdaroğlu: Türkiye’de darbeyi AKP yaptı, herkesi içeri attı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında darbe girişimi sonrası hak ve özgürlükler konusunda yaşanan tabloya dönük tepkisini “Darbeyi AKP yaptı, herkesi içeri attı” sözleriyle dile getirdi. Kılıçdaroğlu, Kürtlere dönük yaklaşımını ise “Türkiye ordusunun peşmergenin denetimine girmiş olması ağırıma gidiyor” sözleriyle gösterdi.

Meclis’te partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’ye ve başkanlık sistemine ilişkin eleştirilerde bulundu. Konuşmasında öncelikli olarak Türkiye’nin ekonomik durumuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, iktidar yetkililerinin hatırlattığı ‘Dolar’a bu kadar odaklanmayın’ şeklindeki sözlerine “Ya her şeyi Dolar’a bağlayan sizsiniz” diyerek yanıt verdi.

Yine hükümetin başlattığı faiz tartışmalarına da değinen ve faizlerin indirilmesi konusunda destek vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, seçim meydanlarında bu sözü verdiklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi tefeci faizden ancak CHP kurtarabilir. Başbakan; ‘Bankalara sesleniyorum tefeci faizleri indirin’ diyor. Gören sanır ki CHP iktidarda, kendisi muhalefet. Sen neden şikayet ediyorsun? Senin hakkın yok ki. Sayın Cumhurbaşkanı da faizlerden şikayetçi. Eee indirin kardeşim, biz mi engelledik? Siz faizleri yüzde 1’e indirirseniz, vallahi de billahi de destek vereceğiz. Ama abileri izin vermiyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu ardından dış politika üzerinde durdu. Erdoğan’ın daha önce Rusya’nın kendisinden El Nusra’yı Halep’ten çekme konusunda ricada bulunduğu yönündeki sözlerinin hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Çavuşoğlu bu toplantıdan ayrıldı açıklama yaptı; ‘Terörist El Nusra Halep’ten derhal ayrılmalı’ Bunu 15 Ekim’de söyledi, 19 Ekim’de ise Cumhurbaşkanı ‘Putin beni aradı, bana dedi ki Halep’in dışına El Nusra’yı çıkarın. Ben de arkadaşlarıma talimat verdim, El Nusra derhal çıksın’ dedi. Bu ne demektir? Terör örgütünü desteklemek demektir. Türkiye bugüne kadar gerek içeride gerek dışarıda meşru olmaya hep özen göstermiştir. Türkiye tarihinde ilk defa bir Cumhurbaşkanı, Türkiye’yi terör örgütüyle ilişkilendirildi. Yarın bunları soracaklar, o silahlar kime gönderiliyordu? Cevabı açık, El Nusra’ya gönderiyorlar.”

İsim vermeden Zarok TV’yi hatırlattı

Konuşmasında gazetecilerin, aydın ve yazarların tutuklanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, gerçek bir darbenin yürürlükte olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Fransa Türkiye OHAL’lerini de şöyle kıyasladı:

“Fransız bakan diyor ki; ‘Bizim OHAL’imiz sizinkinden farklı’. Bizimki de diyor ki; ‘Hayır aynı’. Elin bakanı bizim ülkeyi Çavuşoğlu’ndan daha iyi tanıyor. Fransa’daki OHAL, KHK çıkarma yetkisi vermiyor. Dışişleri Bakanı’nın bundan haberi yok. Fransa’daki OHAL mala mülke el koyma yetkisi vermiyor, bizde yüzlerce binlerce kurum devlete devredildi. Fransa’daki OHAL yetkisi hükümete kayyum atama yetkisi vermiyor, biz de her kuruma neredeyse atandı. Fransa’daki OHAL işten adam atma yetkisi vermiyor bizde 28 bin öğretmen bir KHK ile işten atıldı. 93 bin personel görevden uzaklaştırıldı, 59 bin kişi işten çıkarıldı. Fransa ile ne ilişkisi var? Fransa’daki OHAL’de gazetecilerin tutuklanması, aydınların kovulması söz konusu değil. Bizde topluca yakalandı ve hapse atıldı. Ya türkü söyleyen radyoyu kapattılar, çocuk televizyonunu kapattılar. 200 gazeteciyi gözaltına aldılar, 26 yayınevi kapatıldı. Gerçekten merak ediyorum, ya sen BM’ye temsilcin tarafından verilen mektubun ne olduğunu bilmiyor musun? Sizdeki OHAL ile bizdeki aynı diyor, ya imzaladığın metine bir bak kardeşim. Neler yazıyor biliyor musunuz? Toplamda 3 biz 13 maddeye çekince koyduk. Bakın bizim çekince koyduğumuz ama Fransa’nın koymadığı iki madde söylüyorum: ‘Tutuklananlara insani bir biçimde davranmak’ biz buna çekince koymuşuz. Ben gözaltındakilere insani davranmayacağım, işkence yapacağım diyor. Olacak şey değil. ‘Adil yargılanma’ya da çekince koymuşuz. Bunları topluca mahkum edeceğiz diyorlar. Ben de bunları yapamazsınız kardeşim diyorum. Ben bu ülkede özgürlük istiyorum.

Necmiye Alpay, 12 Eylül’de de hapisteydi şimdi de hapiste. Bu dönemin 12 Eylül’den hiçbir farkı yoktur. Aslı Erdoğan niye cezaevinde? Dünya çapında yazar. Binali Bey’e söyledim. Bu kadar gazeteciyi, akademisyeni içeri atarsanız Türkiye’de kimse darbe girişimi olduğuna inanmaz, aksine ‘Türkiye’de darbeyi AKP yaptı, yüzlerce gazeteci, aydın, yazar, asker, memur içeri attı’ derler. Herkesi cezaevine atıyorlar. Türkiye’de darbeyi AKP yaptı, herkesi de cezaevine attı. Gücü garibanlara yetiyor, öğretmene, memura, öğrenciye, gücü onlara yetiyor.”

Güney Kürdistanlı siyasileri küçümsedi

Konuşmasında Başkanlık taleplerini eleştiren ve bu konuda MHP’nin desteğine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz gecesi hayatını kaybedenlerin, “Erdoğan başkan olsun” diye hayatını kaybetmediğini söyledi.

Yapılan “Peşmerge izin verdi biz de girdik” sözlerinin ağrına gittiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Güney Kürdistanlı siyasileri şu sözlerle küçümsedi: “Diyorlar ki, Peşmerge TSK’nın girmesine izin verdi. Peşmerge açıklama yapıyor, izin vermediklerini söylüyor. Ağrıma giden ne biliyor musunuz? Koskoca Türkiye Cumhuriyeti ordusunun peşmergenin eline verilmiş olması. Eskiden Ortadoğu’da sorun çıksa başvurulan ülke Türkiye’ydi, şimdi sorunun kaynağı Türkiye. Bir tane kabile reisi Türkiye’yi eleştirebiliyor.”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın başkanlık ısrarına ilişkin ise “Bu ısrarı daha önce Hitler’de göstermişti, dünyayı kana buladı” ifadelerini kullandı.

(kk/öç)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR