Kılıçdaroğlu’dan AP’ye çağrı: Türkiye iktidar partisinden ibaret değil

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adalet Yürüyüşü’nün 23’üncü gününü güvercin uçurarak başlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilişkilerinin askıya alınması raporunu kabul etmesine ilişkin “Türkiye iktidar partisinden ibaret değil” diyerek müzakerelerin devam etmesini istedi.

Ankara Güven Park’tan İstanbul Maltepe’ye devam eden Adalet Yürüyüşü, 23’üncü gününde başladı. Katılımın her geçen gün arttığı Adalet Yürüyüşü’nün bugün İstanbul sınırlarına girmesi bekleniyor. Adalet Yürüyüşü’ne, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve bir çok sanatçı dahil oldu. Bugünkü yürüyüş de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı basın açıklaması ile başladı.

‘BUGÜN İSTANBUL’A GİRECEĞİZ, ÇOK MUTLUYUZ’

Kocaeli halkına misafirperver tutumlarından ve ilgilerinden dolayı şükranlarını sunan Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yaşayan 80 milyon yurttaş için adalet istediklerini ve bu nedenle yola çıktıklarını söyledi. Adalet Yürüyüşü’nün 23’üncü gününde İstanbul’a giriş yapacaklarından dolayı mutlu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Kimsenin burnu kanamadan, uzun bir yolculuğu kat ederek İstanbul’a giriş yapmış olacağız. Umarım gazeteci arkadaşlarımız da son derece memnunlardır. Onlar da bizim ile birlikte uzun bir yolculuk yaptılar” dedi.

9 Temmuz Pazar günü Maltepe’de gerçekleştirilecek buluşma ile Adalet Yürüyüşü’nü tamamlayacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Adalet arayışımız devam edecek” diye konuştu.

‘TÜRKİYE İKTİDAR PARTİSİNDEN İBARET DEĞİL’

Türkiye’nin AB üyeliği müzakereleri ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri’nin hazırladığı Türkiye raporunun kabul edilmesine ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması rapor önerisi kabul edildi. Buradan AP’ye seslenmek isteriz, biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değil. Türkiye’de on binler ile adalet için yürüyoruz. Referandum gerçekleştirdik. Ülkenin yüzde 50’sinden fazlası demokrasi istiyor. Dolayısıyla AB ile ilişkilerin askıya alınması değil, daha tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bizim adalet arayışımıza da destek vererek, Türkiye ile ilişkilerinin devamına dair bir karar alacaklarını umuyorum. Adalet sadece Türkiye için değil, bütün insanlık için geçerli bir kavramdır. AP’yi adil davranarak, Türkiye ile olan ilişkileri sürdürme yönünde karar almasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

İSTANBUL TABELASI ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILACAK

Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamasının ardından güvercin uçurarak yürüyüşe geçti. On binler İstanbul’a doğru kilometrelerce uzunluktaki korteji oluşturdu. Harekete geçen yürüyüşçüler, Gebze Sebze Hali esnafı ve halk tarafından alkışlar ile karşılandı. Adalet yürüyüşçüleri, 14,7 kilometre yol kat ederek Tuzla’nın Şifa mahallesinde 23’üncü günü sonlandırmayı planlanıyor.
Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun İstanbul yazılı trafik tabelası önünde açıklama yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz dün DAİŞ’in yürüyüşe dönük saldırı girişimi üzerine üst düzeye çıkarılan güvenlik önlemleri artarak devam ediyor. Trafiğe kapatılan yürüyüş güzergâhına, zırhlı araçlar ve özel harekât polisleri konuşlandırıldı. Yürüyüş güzergahı polis helikopteri ile izleniyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR