Kilise ve manastırların Diyanet’e tahsisi: Karar iptal, tescil duruyor

 Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun 2014 yılında aldığı ve Süryaniler’e ait çok sayıda kilise ve manastır tahsisini Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılmasını öngören kararı iptal edildi. Ancak tescilinin halen Hazine’de olduğu belirtildi.

Mardin’de Süryanilere ait çok sayıda kilise ve manastırın Valiliğin Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmesi üzerine tepkiler yoğunlaşınca, Komisyon yeniden toplandı. Aynı komisyonun Pazartesi günü aldığı karar ile Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan tahsis işlemi iptal edilirken, sorunun kesin çözümü için yasal değişikliğin şart olduğu ve bu değişiklik yapılana kadar şu anki mevcut durumun geçerli olduğu belirtildi.

Kilise ve manastırların Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmesi üzerine gelen tepkilerin ardından Mardin Valiliği Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu, Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün’ün de bulunduğu toplantıda, 2014’te alınan kararı iptal etti.
Karara göre, manastır ve kiliselerin Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan tahsisi iptal edilirken, tescilinin halen Hazine’de olduğu belirtildi. Vakıf Başkanı Kuryakos Ergün, tahsis kararının iptal edildiğini ancak tescil kararının halen durduğunu belirterek, Süryani cemaatine ait manastır, kilise ve mezarlık tapularının vakfa verilmesi gerektiğini söyledi. Ergün, hukuki anlamda verdikleri mücadelenin de süreceğini söyledi.

EN SON EKLENENLER