KİM BU ROJ PÊŞMERGELERİ?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçmişte Neviyên Barzani, Tabûra Selahadîn Eyubî isimleriyle kurulan ‘Roj Pêşmergeleri Rojava’da Kürtlere karşı birçok saldırıda yer aldıktan sonra Binaslawa, Xinis ve Başika’da KDP ile TSK tarafından eğitime alındı, bugün de Şengal’e saldırı için görevlendirildiler

ERSİN ÇAKSU

KDP’nin onlar üzerinden Rojava’da nüfuz sahibi olmayı denediği “Roj Pêşmergeleri” adı verilen bu gruplar, bugün Şengal’de yaptıklarını geçmişte Rojava’da yapmaya çalıştılar. KDP orjinli Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’ne (ENKS) bağlı olan bu gruplar, Rojava’da teşhir olup tutunamayınca Güney Kürdistan’a kaçtı ve orada kamplara alınarak eğitildi. Şimdi de Rojava Devrimi’ni tasfiye etmek ve Kürt kazanımlarını yok etmek için AKP ve KDP tarafından “Truva atı” olarak görevlendirildiler.

YPG’ye karşı kuruldu

“Roj Pêşmergeleri” denilen bu kişilerin kim olduğuna bakmakta fayda var. Suriye krizinin başladığı 2011 yılında ülke genelinde eylemlerin başlamasıyla birçok farklı grubun oluşmasına benzer şekilde Rojava’da da birçok farklı grup, farklı isimlerle ortaya çıktı. Daha sonra hem rejimin hem de Suriye Muhalefeti adı verilen gruplara bağlı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında hareket eden silahlı grupların Rojava’yı da hedef almaları üzerine YPG resmi olarak ilan edildi ve Rojava’nın güvenliğini sağlamaya başladı.

Silahlı güç kurma hevesi

YPG’nin örgütlenmesini gören KDP orjinli partiler de silahlı güç kurmak için kolları sıvadılar. Ancak KDP, Suriye krizinde Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte Suriye Muhalefeti isimli ihvancı-selefi grupları desteklediği için Kürt siyasi güçlerinin Suriye Muhalefeti, Kürt silahlı güçlerinin ise ÖSO içerisinde yer almasını istiyordu. Fakat Kürt haklarının tanınmasında Suriye Muhalefeti, birçok konuda rejimden daha katı davranıyordu.

Farklı isimlerler kuruldular

ENKS, KDP’nin teşviki ve tavsiyesiyle Suriye Muhalafeti ile harekat etti ve bugüne kadar da onlarla beraber hareket etmeye devam ediyor. ENKS’ye bağlı olarak da birçok silahlı grup farklı farklı isimlerle kurulmaya başlandı. Efrîn, Kobanê ve Cizîrê kantonlarında farklı isimlerle kurulan grupların ilk hedeflerinin Kürtler olması ise dikkat çekiyordu.

Til Eran ve Til Hasil saldırılarında yer aldılar

Halep merkez ve kırsalı ile Efrîn’da Tabûra Azadî, Tabûra Selahadîn Eyûbî, Yusif El Ezma ve Tabûra Komele gibi isimleriyle kurulan bu grupların ilk icraatları YPG’nin olduğu bölgelerde karşıklık çıkarmak oldu. Halep’te Kürt mahallelerinde provokatif eylemler yapan bu gruplar 2013 yılında Halep kırsalındaki Til Eran ve Til Hasil katliamlarında da El Nusra ile birlikte hareket ettiler. Dîlok’ta (Antep) yapılan toplantı sonrası her iki Kürt kasabasına yapılan bu saldırılarda yüzden fazla Kürt sivili yaşamını yitirdi. Yine Efrîn’de ise Qastel Cindo’da ÖSO ile birlikte sivilleri hedef aldılar.

Cizîrê’de KDP damgası aldılar

Kobanê’de de YPG’ye karşı el altında üyelerine silah dağıtan bu grupların türevleri ÖSO için vergi adı altında haraç toplamayı da ihmal etmediler. Halep ve Efrîn’de sembolik “Kürtlük” isimleriyle harekat eden bu gruplar, Cizîrê Kantonu’da ise KDP damgasıyla sahadaydılar. Cizîrê’de kurulan Tabura Neviyên Barzani (Barzani’nin Torunları Taburları), Tabûra Mîşel Temo ve Tabûra Şêx Maşûq isimleriyle kurulan grupların da ilk hedefi yine Kürtlerdi.

Serêkaniyê’de aktif saldırıdaydılar

El Nusra çetelerinin 2013 yılındaki Serêkaniyê saldırıları sırasında bu grupların üyelerinin bir bölümü Nusra çeteleriyle Ceylanpınar’dan Serêkaniyê’ye girerken, bir kısmı ise onları kentte karşılıyordu. Ancak Serêkaniyê saldırılarının kırılmasından sonra bu gruplar önce Ceylanpınar’a kaçtı, oradan da Hewlêr’e geçerek bir sonraki görevlendirmeye kadar kızağa çekildiler. Daha sonra Dêrik, Qamişlo, Tirbêspiyê ve farklı yerlede YPG noktalarına bombalı saldırılar düzenleyen bu grupların yakalanan bazı üyeleri Duhok’ta KDP tarafından eğitildiklerini itiraf etti. Bu itiraflar Ronahi TV’de yayımlandı.

Maaşlı ‘vatanseverler’

Her girişimleri başarısızlıkla sonuçlanan ve halk tarafından kabul görmeyen bu gruplar için Türkiye’nin desteğiyle Güney Kürdistan’da kamplar açıldı. Eleman temini için KDP, mülteci geçişleri için Rojava sınırını açtı ve Güney’e giden gençlerin “Roj Pêşmergeleri” adı verilen bu gruplara katılmaları için baskı yapıldı. Maaş bağlanan bu kişilerin eğitimini ise Türk askerinin yürüttüğü ise yapılan itiraflarla artık sır değil.

Başika’da eğitim

KDP’ya bağlı gençler Binaslawa Kampı’nda, KDP ile ilişkisi olmayan ve buna sadece iş gözüyle bakan kişiler ise Xinis Kampı’nda eğitime alınsa da daha sonraki eğitim yeri Başika Kampı oldu. Baş eğitmenleri ise Türk Silahlı Kuvvetleri oldu. İlk başlarda “Rojava Pêşmergeleri” adı verilen sonrasında ise “Roj Pêşmergeleri”ne evrilen bu gücün sayısında ilişkin ise muhtelif rakamlar mevcut. ENKS’liler sayıyı 5 bin olarak zikretse de gerçek rakamın 2 bin 400 civarında olduğu biliniyor.

Amaç karşıklık çıkarmak

KDP ve ENKS bu gücü Rojava’ya geçirip kendilerine bağlın hareket etmesini sık sık dile getiriyor. Rojava yönetimi ise iki askeri gücün bölgede sorun yaratacağını ve “birakujî”nin önünü açacağını belirterek buna izin vermeyeceklerini ancak YPG ya da Demokratik Suriye Güçleri (QSD) bünyesinde faaliyet yürütebileceklerini önermişti. Fakat bu öneri, KDP ve ENKS tarafından kabul edilmedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR