‘Kimse kaçmak zorunda kalmasın’

0
137

DENİZ BABİR  / STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde Sol Parti (Die Linke), Stuttgart DTKM, Verdi sendikası ve Alman Komünist Partisi’nin de (DKP) aralarında olduğu çok sayıda örgüt ve sivil toplum kurumu “Harekete geçme zamanı. Kimsenin kaçmak zorunda kalmadığı bir dünya için! Barış ve ekolojik toplumsal adil bir dünya için” sloganıyla yürüdü.

Stuttgart kentinde haftasonu aralarında Stuttgart DKTM, Sol Parti, DKP, DFG-VK, DGB, Verdi sendikası, SÖS, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Internationalismus Stuttgart, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) gibi onlarca kurum ve örgüt her yıl geleneksel olarak düzenlenen yürüyüşte savaşları ve savaşlara paralel olarak ortaya çıkan ekolojik yıkımı gündeme getirdi.  ‘Savaşa Karşı Barış Savun Platformu’ bileşenleri eyleminde, doğadaki ekolojik dengenin savaşlar nedeniyle bozulduğunu ve Ortadoğu’da yaşanan savaşlardan ötürü milyonlarca insanın topraklarını terketmek zorunda kaldığına dikkat çekti.

Eylemde Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’de kentleri işgal ettiği ve savaş suçu işlediğine dikkat çekildi.  ‘Yaşasın uluslararası dayanışma’, ‘Bijî Berxwedana Rojava’  sloganlarını atan eylemciler Lautenschlagerstrase’de toplandı ardından  Königstrase’ye doğru yürüyüşe geçti.

Platform bileşenleri okudukları bildiride, 28 ülkede savaş veya silahlı çatışmalar yaşandığına dikkat çekerek “2017 yılının sonuna kadar yalnızca Suriye’deki savaş 400 binden fazla insanın ölümüne yol açtı. Kurbanlar her şeyden önce sivil insanlardı. Savaşlar ve sonuçları şimdi 70 milyondan fazla insanı perspektifsiz bırakıyor” denildi.

Yürüyüşte dikkat çekilen hususların bazıları şöyleydi:

Baden-Württemberg’deki 120’den fazla şirket aktif olarak askeri ürünlerin reklam yapıyor. Alman silah üreticileri, Yemen için Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah satıyor. ABD ordusu dünyanın en büyük doğa kirleticilerinden biri…

ABD ordusu, 2001’den bu yana, yıllık 257 milyon otomobil emisyonuna eşdeğer olan 1,2 milyar ton sera gazı saldı.

Federal Almanya’nın bütçesinin en büyük ikinci kalemi silahlanma. Silah ticareti acımasız bir şekilde sürüyor. Geçen yıl bu gezegenin büyük 100 silah şirketi, 350 milyar euro değerinde silah sattı. Doğa ve insanların imha edilmesine ek olarak, savaş da ekolojik bir felakettir. Ordu ise, dünyanın en büyük doğa tahripçilerinden biridir. Birleşmiş Milletier’e göre, 2014’ün başından bu yana, Akdeniz’de en az 13 bin kişi hayatını kaybetti. 2019 da ise, binden fazla ölümle en fazla ölümün gerçekleştiği ard arda altıncı yıl olarak belirlendi. NATO’nun 2018’de 963 milyar dolarlık harcamalarını herkese temiz içme suyu, yeterli gıda maddesi, ilaç, eğitim, iletişim vb. gerçek insani sorunların çözümlerine dönüştürdüğümüzü hayal edin. Kimsenin kaçmak zorunda kalmadığı, barış ve ekolojik toplumsal adil bir dünya için! dayanışmacı şekilde 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here