‘Kırılan Kürtler değil iktidardır’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tevgera Azadî eşbaşkanı Mihemmed Abdullah, Güney Kürdistan’da yaşananların 26 yıldır iktidarda olanların izlediği politikanın ürünü olduğunu belirterek, ‘Güney’de kırılan Kürtler ve pêşmerge değil, teslimiyetçi iktidardır’ dedi

Güney Kürdistan’da 16 Ekim’de Kerkûk’un işgal edilmesiyle başlayan süreçten KDP ve YNK’yi sorumlu tutan Tevgera Azadî (Kürdistan Demokratik Özgür Toplum Hareketi) eşbaşkanı Mihammed Abdullah, 2005’te kabul edilen Irak Anayasası’nın bugün yaşananlara zemin hazırladığını belirtti. Abdullah, “Anayasa’yı yetersiz, demokratik olmadığı için oy vermediğimiz gibi yanlış ve dış güçlerin planıyla yapılan referandumu da boykot ettik” diye konuştu.

‘Pêşmerge’ye devrimci önderlik’

Yaşanan gelişmelerden dolayı halkın yaşadığı moralsizliğe dikkat çeken Abdullah, “Yaşanan kırılma, kesinlikle Kürt halkının ve pêşmergesinin kırılması değil. Çünkü Kürtler ve pêşmergesi devrimci bir öncülükle hareket ettiği bütün dönemlerde başarılı olmuştur. Teslimiyetçi bir siyasi iktidarla kırılma yaşandı” dedi.

Kürtlerin parçalanmış olmasından bölge devletlerinin yararlandığını belirten Abdullah: “Ulusal birliği başarırsak, ülkemiz ve ulusumuz üzerindeki planları boşa çıkarabiliriz. Parçalanmışlık bizim en zayıf noktamızdır. Bu zayıflığımızı ortadan kaldırmaktan başka çaremiz yok.”

Türkiye’nin KDP eliyle Kürt ulusal birliği engellediğini belirten Abdbullah, “KCK’ye bağlı kurumlar ile KNK ve biz rolümüzü oynamak istedik. Bunun için çaba sarf ettik. Ancak ne yazık ki Barzani, bunun önüne büyük bir engel olarak çıktı. 2013’te Türkiye’nin müdahalesiyle Barzani attığımız adımları durdurdu” dedi.

‘Sorumlular yargılanmalı’

Geçtiğimiz günlerde Federe Kürdistan Parlementosu’nun silahlı kişiler tarafından basılmasına da değinen Abdullah şöyle devam etti: “KDP, kırılmayı saldırganlıkla kapatmaya çalışıyor. Güney Kürdistan’da Bölge Başkanlığı koltuğunda oturan Barzani, yaşanan sorunlar, yitirilen topraklar ve izledikleri siyasetten ötürü yaşanan kırılmalardan hiç mi hiç kendisini sorumlu görmüyor? Barzani, kendisini sorumlu görüp halktan özür dilemesi gerekirken, zerre kadar kendisini sorumlu görmeyerek etrafını suçluyor. Bağımsız bir mahkemede bu süreçte payı olanların hepsinin yargılanması gerektiğine inanıyoruz.”

Rêbaz Hesen/Silêmanî-Rojnews 

Esas sorun birlik olamama!

Güney’deki gelişmelerin “Kürt karşıtı güçlere hayal edemeyecekleri büyüklükte ve kolaylıkta bir zafer sunduğunu” belirten Seydi Fırat, “Güney’deki Kürtler için ağır bir yara oldu. Böyle bir sonuca bu kadar kolay ulaşmayı, işgali gerçekleştiren güçler bile düşünmüyorlardı. Şimdi bunun kutlamasını yapıyorlar, bunun tadını çıkarıyorlar” dedi. Güney yönetiminin referandum sonrası süreci çok kötü yönettiğini vurgulayan Fırat, “Süreci yönetecek bir kriz yönetimi oluşturabilirlerdi. KDP ve önderliği hem içeride hem de uluslararası düzeyde bir sıkışma içinde” dedi. Fırat, son olarak şunları söyledi: “Yaşananların esas nedeni Kürt toplumundaki birlik olamama halidir. Zaten Kürdistan yönetimi diğer Kürt kesimleriyle şimdiye kadar ittifak ve ilişki geliştirme ihtiyacı hissetmedi. Kendisini merkez, diğer parçalardaki güçleri de destekçileri olarak gördüler. Kürtler arası birlikten kaçan, ancak uluslararası güçlere ve bölge güçleri ile ittifakı önemseyen bir yaklaşımı önemsiyorlardı. YNK’nin İran, KDP’nin Türkiye ile ilişkilerini diğer Kürtlerle ilişki geliştirmekten daha fazla önemsiyorlardı.”

ANKARA/MA

101

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR