Kırkısraklılar: Birliğimiz gücümüz olsun

Kırkısraklılar Almanya’nın Hamburg kentinde buluştu. ‘Kırkısrak Köyü ile Dayanışma Gecesi’ adı ile gerçekleştirilen etkinlikle, Hamburg’ta dernekleşme hedefleniyor.

Hit- House düğün salonunda yapılan gecede saygı duruşunun ardından Kayseri’nin Sarız İlçesinde faaliyete bulunan Kırkısrak ile Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Gündüz ve Londra Kırkısrak Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Güven sahneye çıkarak katılımcıları selamladı. Etkinliğe Hamburg’ta yaşayan Kırkısrak köylülerinin yanı sıra Türkiye ve İngiltere’de yaşayan yüzlerce Kırkısraklı da misafir olarak katıldı. Gece tertip komitesi adına konuşan Tacim Yeşilyurt da Hamburg ve çevresinde yaşayan Kırkısraklıları bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Birliğimizi gücümüzden alalım” dedi. Yeşilyurt, Hamburg’ta derken kurmak için maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirerek, herkesin katkı sunmasını istedi.

Devlet terörü kınandı
Kırkısrak ile Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Gündüz de kaybolan değerlerin korunması anadillerinin yaşatılması için böylesi çalışmaların çok değerli çalışmalar olduğunu söyledi. “İnancımız ve yaşamımız gereği Kırkısraklılar olarak her zaman mazlumun yanında olduk” diyen Gündüz, dernek olarak Kürdistan’da devlet eliyle başta Silvan olmak üzere birçok yerde estirilen terörü kınadıklarını söyledi. “Tüm bu katliamları durdurmak için daha çok örgütlenmeliyiz” diyen Gündüz’ün konuşması sık sık alkışlarla kesildi.
Londra Kırkısrak Dayanışma Derneği Başkanı araştırmacı yazar Ahmet Güven de dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek gençlerin ve çocukların eğitimine büyük önem verdiklerini söyledi. “Tecrübelerimizi buradaki hemşehrilerimizle paylaşmak istiyoruz” diyen Güven, pratik adımların atılması için Hamburg’da yaşayan Kırkısraklıların sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.
Sarız, Kırkısrak çevresinde yaptığı kültürel ve folklorik araştırmalarla tanınan araştırmacı yazar Ali Haydar Ülger ise Sarız ilçesine bağlı Kırkısrak ve çevresinin inançlar ve kültürler mozaiği olduğunu söyleyerek şunları ifade etti.
Ülger devamla şunları söyledi: “İnanç ve kültür mozaiği olma yanı sıra Kırkısrak hep muhalif duruşuyla da sistemi hep rahatsız etti. Dünyanın neresinde olursa olsun her Kırkısraklının yüreği köyü için atar. Ermeni kıyımında birçok Ermeni köyümüzde saklanarak kıyımdan kurtuldu. Çünkü bizim yüreğimizde her zaman insanlık ve merhamet var oldu.”

Bayrak: En büyük kitap insan

Kırkısraklılar gecesinde, Kayseri, Binboğa, Maraş (İç Toroslar) çevresinde yaşayan Kürtler hakkında yazdığı kitapla en büyük referans sayılan araştırmacı yazar Mehmet Bayrak da dilin ve kültürün yaşatılması için alın teri döken insanlara teşekkür etti. Bayrak, “İç Toroslar’da yaşayan Kürtler olarak her zaman kültürümüze ve inancımıza yabancılaştırıldık. Kültür varlıklarımızı yeterince bilince çıkaramadık. Kültürün, inancın, insanlığın beşiği olan İç Toroslar aynı zamanda bir edebiyat havzasıdır. İnsanlarımızın Kürt ve Kızılbaş kimliklerini kabullenme sanıldığı gibi kolay olmadı. En büyük erdemde, en büyük kitapta insanın kendisidir” dedi.
Kendisi Sarız Kırkısraklı olan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm da geceye katılan konuklar arasındaydı. Tüm kurulacak olan derneğe maddi ve manevi katkı sağlayacağını söyledi.
HDP Eski Milletvekili Levent Tüzel ise, “Geçmişi katliamlarla dolu bir ülkeden geliyoruz. Ankara’da gerçekleştirilen katliam devlet eliyle yapıldı” ifadesini kullandı.
Hamburg HDP temsilcisi ve BDP eski Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır da “Bize kaybettirmek istenilen dilimizi, inancımızı ve kültürümüzü sahiplenmek için buradayız. Dili sahiplenmek, Kültürü sahiplenmek aynı zamanda asimilasyona karşı bir öz savunmadır. Kendisine Aleviyim, Kürt’üm, insanım diyen herkesin bu çalışmalara katkı sunması gerekiyor” vurgusunda bulundu.
Hamburg Sol Parti Milletvekilleri Mehmet Yıldız, Deniz çelik, SPD Milletvekili Kazım Abacı ve Alevi dedesi Mustafa Mısır gelen konuklar arasındaydı.
Kanal 10’unda çekim yaptığı gecenin kültürel programı ise oldukça zengindi. Kırkısrak yerel sanatçıları Mustafa Danışır, Koma Civaka Kırkısrak, Aziz şimşek, Kara Hasan, Ali Çam, Hayal-Hüseyin ikilisi ve Özkan Orman sahne alarak etkinliğe katılan Kırkısrak köylüleri ve dostlarına unutulmaz bir gece yaşattılar.

EN SON EKLENENLER