Kızıltepelilerden Uğur Kaymaz tepkisi: Unutturulmak isteniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kızıltepe’de 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın adına yapılan heykelin kaldırıldığı yere saat kulesi dikilmesine tepki gösteren ilçe halkı, Kaymaz’ın öldürülmesinin unutturulmak istendiğine dikkat çekerek, bu duruma sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 12 Kasım 2004 tarihinde evinin önünde babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşun ile öldürülen Uğur Kaymaz (12) anısına ilçede yaptırılan ve belediyeye atanan kayyum Ahmet Odabaş’ı tarafından kaldırılan heykelin bulunduğu yere saat kulesi dikilmişti. Duruma tepki gösteren ilçe halkı, kayyumun kendilerine danışmadan adımlar attığını belirtti.

‘ÇOCUKLARIMIZIN HEYKELİNDEN KORKUYORLAR’

Kaldırılan heykelin talimatını veren kayyumun, halka danışmadığını ve fikrini almadığını dile getiren Hiznegül Kavak, heykelin kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. “2 çocuğun heykelinin kime zararı vardı ve neden kaldırdılar?” diye soran Kavak, “Belediyemize kayyum atadılar ama halen bizimle uğraşıyorlar. Kürtleri bitirmek ve unutturmak istiyorlar. Bizim çocuklarımızın heykelinden korkuyorlar” diye konuştu.

‘NEREDE KURDİ BİR ŞEY VARSA YIKIYORLAR’

Kaymaz heykelinin kaldırılmasının ilçe halkının istediği bir şey olmadığını ifade eden 45 yaşındaki Mehmet Sıraç da, heykelin kaldırılmasının kendilerine sorulmadığını söyledi. Sıraç, “Bu zulümdür. Nerede Kurdi (Kürtçe) bir şey varsa onu yıkıyorlar” dedi.

‘BARIŞ HEYKELİNİ KALDIRDILAR’

Heykelin kaldırılması ile Kaymaz’ın öldürülmesinin unutturulmak istendiğine dikkat çeken Orhan Başboğa bu duruma sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti. Kaymaz heykelinin barışı temsil ettiğini ve bundan dolayı kaldırıldığını söyleyen Başboğa, heykelin kimseye zararının bulunmadığını ifade etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR