Kobanê halkı 7’den 70’e yaşamını inşa ediyor…

Post date:

Author:

Category:

Array

DAİŞ çetesinin işgal girişimine karşı bir direniş ile özgürleştirilen Kobanê’niyi yurttaşlar yeniden inşa ediyor. 7’den 70’e herkesin katıldığı çalışmalara katılan yurttaşlar, verdikleri inşa sözlerini yerine getirmeyen uluslararası güçlere inat yaşamı inşa ediyor

Rojava Devrim’in öncülük eden Kobanê DAİŞ’in 15 Eylül 2014’te başlayan ve 134 günlük direnişle özgürleştikten sonra yaralarını sarmaya devam ediyor. Kentten sonra köylerin de bir bir özgürleştirildiği Kobanê’ye bir taraftan geri dönüşler sürerken, diğer taraftan yeniden inşa çalışmaları sürüyor. Dünyanın birçok bölgesinden verilen inşa destek sözlerinin yerine getirilmediği kentte, Kobanêliler özgürleşen kenti yeniden inşa etmek için çalışıyor.

‘Yaşamı inşa ediyoruz’

Savaş sürecinde Kobanê’nin Şehit Serhed Mahallesi’nde ikamet eden 6 çocuk babası Mehmud Caho, ailesini Türkiye’ye götürdüğünü ve Kobanê’ye dönerek direnişe katıldığını söyledi. Savaşın şiddetlenmesiyle sivil halkın bölgeden çıkarıldığını ifade eden Caho, “Buradan çıkmak zorunda kaldık. Savaşın en yoğun ve şiddetli geçtiği yerlerden biriydi. Gittim Türkiye’ye bir ay kaldıktan sonra tekrar geri döndüm. Savaş bittikten sonra gidip ailemi de getirdim” dedi. Tekrar evlerine döndüklerini belirten Caho, yaşam alanlarını yeniden inşa ettiklerini ifade ederek, harabeye dönen yerleri onardıklarını kaydetti. Artık topraklarında özgür bir şekilde nefes aldıklarını vurgulayan Caho, bu durumun kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini, Kobanê’ye dönüşlerin ise sürdüğünü dile getirdi.

‘Harebe olsa yeniden kuracağız’

Kobanê’ye dönmenin mutluluğunu yaşadığını aktaran 8 çocuk babası 50 yaşındaki Şadya Elî de, gittikleri yerlerde karşılaştıklarından dolayı topraklarının değerini bir kez daha anladığını söyledi. Elî, “Ben de kalmak istiyordum. Fakat bulunduğumuz yerde savaş şiddetlenince bizi buradan çıkardılar. Önce güvenli bir yere gittik. Daha sonra çocuklarımla Türkiye’ye geçtik. Orada yaklaşık 2-3 ay kaldık” şeklinde konuştu. 2015 yılının Şubat ayında Kobanê’ye döndüğünü belirten Elî “Tabi geri döndüğümüzde çoğu evi yerinde bulamadık. Ya yıkılmışlardı ya da harabeye dönmüşlerdi. Şu an tek başıma evde yaşıyorum. Çocuklarımın bazıları Türkiye’den gelmedi, fakat ben evimden ve toprağımdan uzakta yaşamaya dayanamıyorum. Şu an harabe de olsa evimde yaşıyorum. Buradakilerin yardımı ile onarmaya çalışıyoruz. Burayı DAİŞ’e bırakmayacağız” dedi.

KOBANÊ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR