Kobanê işgalci konvoya tepki gösteren halka ateş açıldı

0
93

İşgalci Türk ordusu askerleri ile Rus askeri polisleri, bu Salı günü Maris Mîle (Merc Ismaîl) köyünden Kobanê’nin doğusuna doğru ortak devriye turlarına başladı. Türk işgalcilerin yer aldığı konvoyu topraklarında istemeyen Kobanêliler, zırhlı araçları taşladı.

Askeri devriyeden halka ateş açılması sonucu hayatını kaybedenler ve yaralananların olduğu bildirildi. Daha detaylı bilgilere henüz ulaşılamadı.

Türk askerleri, devriye haberini takip eden Jin TV ve Ronahi TV’ye ait bir aracı taradı.  Saldırıda Jin TV’nin bir muhabiri yaralanırken, araç kullanılmaz hale geldi. 

11 Kasım Pazartesi günü de benzer sahneler yaşanmıştı. Dirbêsiyê’nin batısında devriye turu atan iki güce ait askeri konvoy, halk tarafından tepkiyle karşılanmış, konvoy geçtiği yerlerde taşa tutulmuştu.

8 Kasım Cuma günü de Qamişlo kantonuna bağlı Girkê Legê ve Derik’te devriye gezen Türk-Rus ortak konvoyu yeniden halkın tepkisiyle karşılaşmıştı. Aynı gün halkın tepkisi sırasında Türk güçleri Serxwebûn Ali isimli bir sivili ezerek katletmişti. Saldırı da 5 sivil de yaralanmıştı.

5 Kasım günü 7 Rus askeri aracı ve 7 Türk askeri aracının katıldığı ortak devriye, Kobanê’ye bağlı köylerde taşlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here