Kolombiya barışı bıçak sırtında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kolombiya’da hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında barış anlaşması imzalanmasına rağmen halkın, hala şiddet mağduru olduğu haberleri geliyor.

Kolombiya’da barış anlaşması sonrası gerillalar kamplarını terk edip Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kurulan yerlere silahlarını bırakırken, boşaltılan kamplara yıllardır sivilleri katleden paramiliter güçlerin yerleşmeye başladığı kaydediliyor. Tecavüz, cinayet ve işkencenin de sürdüğü haberleri çıkıyor. Basına yansıyan haberlere göre Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), kasımda FARC ile hükümet arasında barışın sağlanmasına karşın tecavüz, cinayet ve işkencenin devam ettiğini açıkladı.

Hükümet önlem almalı

Hükümetten ülkedeki şiddet olaylarına karşı önlem almasını talep eden ICRC, barış anlaşmasının işlediğini, ancak çatışmaların dolaylı veya doğrudan sonuçlarının aşılması için ülkenin on yıllara ihtiyacı olduğuna dikkati çekti. Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 2 Ekim 2016’da imzalanan ilk barış anlaşması, halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalı’nın sandık başına gittiği referandumda yüzde 50,24 “hayır” sonucu çıkmıştı.

Küba’nın başkenti Havana’da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerin ardından, 12 Kasım 2016’da vardığı yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016’da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono tarafından imzalanmıştı. ABD-CIA, polis ve askerle birlikte ülkede paramiliter güçleri eğitip silahlandırmıştı. Bu güçler aktvistleri, köylüleri, yerlileri katlediyordu. Milyonlarca kişi ordu-polis ve paramiliter güçler tarafındna yerlerindne edilmişti.

BOGOTA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR