Kolombiya ve FARC’tan ortak plan

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Barış anlaşması yapan Kolombiya hükümeti ile FARC, koka üretimine karşı ortak plan hazırladı. Bu planla gerillanın boşalttığı alanların uyuşturucu tacirlerinin eline geçmesini engellemek amaçlanıyor. Diğer yandan FARC’ın silahsızlanma süreci de Pazartesi günü başladı

Kolombiya’da barış anlaşması yapan hükümet ve Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC), koka üretimine karşı ortak bir plan sundu. Dünya kokain üretiminde birinci sırada yer alan Kolombiya’daki bu anlaşma programı, 40 belediyeyi ve 50 bin hektar koka üretim alanlarını ilgilendiriyor.

Teşvik programı

FARC ve hükümetin ortak programı, önceki programlar gibi çiftçileri koka yerine mısır, kakao ve ananas yetiştiriciliğine teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu çerçevede, 350 milyon dolarlık yardım öngörülüyor. Ancak planın en büyük yeniliğini gerillalar oluşturuyor. Silahsızlanma aşamasındaki gerillalar, planın uygulanmasına dahil olacaklar. Kasım ayında barış anlaşması imzalayan hükümet ve FARC, bu iş birliğini narkotrafiğe karşı mücadele için yapıyor.

Boşalan alanlar sorunu

FARC komutanı Pastor Alape, gerillaların planın teşviki ve uygulanmasında sorumluluk sahibi olacağını kaydetti. Koka yerine hangi ürünlerin kullanılacağına ise çiftçilerin katılımı ile karar verilecek. Bunun için iklim ve arazi koşulları göz önüne alınacak. Bu programın temel amacı, gerilla hareketinin sosyal tabanını oluşturan köylülerin yaşam koşularını iyileştirmek olarak ifade ediliyor. Ancak ilk aşamada, gerilladan boşalan alanların uyuşturucu tacirlerinin eline geçmesini engellemek amaçlanıyor.

Silahsızlanma başladı

Bu arada Kolombiya hükümeti ile FARC arasından Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılan anlaşma gereği gerillaların silahsızlanma süreci devam ediyor. Hükümet anlaşmanın bu aşamasına “son yürüyüş” adını veriyor. Altı ay içerisinde silahsızlanma sürecininin tamamlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, “FARC barışa ve silahsız bir yaşama yürüyor” dedi.

Üniformalarıyla kalıyorlar

FARC üyelerinin silahsızlanma süreci için BM gözetiminde “yeşil bölge”ler oluşturuldu. 4 binin üzerinde FARC üyesinin “yeşil bölge”lere geçiş yaptığı Kolombiya hükümeti tarafından açıklandı. “Yeşil bölge”lere geçen gerillalar, üniformaları ile bölgede kalıyor. Kamp alanında BM gözlemcileri bulunuyor.

‘Yeşil bölge’lerin koşulları kötü

Kolombiya hükümetinin “yeşil bölge”leri öven açıklamalarının aksine FARC’ın başmüzakerecisi Rodrigo Londono, yaptığı açıklamada “yeşil bölge”lerde koşulların çok kötü olduğunu ve inşaatın tamamlanmadığını söyledi. Londono: “Bu yerde ne elektrik ne su ne mutfak ne de başka bir şey var. Koşullar çok kötü ve sadece iki iş makinesi çalışmakta. Bölgeye geçen arkadaşlarımızın kampı inşa etmeleri için gerekli malzeme bile yok” sözleri ile hükümeti eleştirdi.

BAGOTA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR