Kolombiya’da saldırılar: 3 haftada 42 kişi katledildi

Post date:

Author:

Category:

Array

Kolombiya polisinden yapılan açıklamada, ülkenin kuzeybatısındaki Antioquia vilayetinde en az 3 kişinin silahlı kişilerce katledildiği duyuruldu. Saldırıda 13 yaşında bir çocuğun da öldüğü belirtilen açıklamada, 11 Ağustos’tan bu yana en az 9 ayrı katliamın yaşandığına dikkat çekildi.

Açıklamaya göre, 11 Ağustos’tan bu yana katledilenlerin sayısı 42’yi buluyor.

2016’da Kolombiya Silahlı Devrimci Birlikleri (FARC) ile hükümet arasında barış anlaşması sonrasında gerillalar, silahlı mücadeleye son vermişlerdi. Ancak anlaşmadan sonra paramiliter güçler ile uyuşturucu kaçakçıları gibi farklı birçok grubun saldırıları durmadı ve yüzlerce FARC üyesi ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi katledildi. Bunun üzerine FARC gerillalarının önemli bir kısmı yeniden silahlı mücadeleye başlamıştı.

Barış anlaşmasından sonra 7 bin kadar gerilla silahlarını Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerine teslim etmişti. FARC üyelerinin çoğunluğu Ortak Alternatif Devrimci Güç (FARC) adıyla kurulan siyasi partiye geçmişlerdi.

Kolombiya ordusuna göre FARC’tan ayrılarak silahlı mücadeleyi sürdüren gerillaların sayısı en az 2300 civarında. Ayrıca Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) adlı diğer bir gerilla örgütü de silahlı mücadeleyi sürdürüyor.

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR