Kolombiya’da yeni bir sayfa

Post date:

Author:

Category:

Array

FARC ile Kolombiya arasında bugün yeni bir anlaşma imzalanıyor. Anlaşma bu kez referanduma götürülmeyecek. Kolombiya Devlet Başkanı Santos, anlaşmayı ‘Tarihimizdeki bu acı sayfayı kapatmak için elimizdeki eşsiz fırsat’ sözleriyle tanımladı

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında varılan anlaşmanın referandumda küçük bir farkla red oyu almasının ardından bugün yeni bir anlaşmanın imzalanacağı belirtildi. FARC ile hükümet arasında müzakereleri yürüten heyetler tarafından yapılan açıklamada, 2 Ekim’deki referandum sonrasında yeniden müzakere edilen barış anlaşmasının bugün yerel saatle 11.00’de imzalanacağı bilgisi verildi.

‘Acı sayfayı kapatmak için…’

Üzerinde mutabakat sağlanan ilk anlaşmanın referandumda reddedilmesinin ardından, imzalanacak yeni anlaşmanın sandık yerine kongre onayına sunulacağı açıklandı. Yeni anlaşmayı ulusa sesleniş konuşmasıyla duyuran Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, “Yarım yüzyıldan uzun bir zamandır devam eden ve milyonlarca Kolombiyalı’nın hayatını etkilemiş tarihimizdeki bu acı sayfayı kapatmak için elimizde eşsiz bir fırsat var” dedi.

Uribe ‘makyaj’ dedi

Mutabakat sağlanan yeni anlaşmada, “muhafazakar Kolombiyalıların çekincelerinin” giderileceği 50 değişiklik yapıldığı belirtildi. Daha önce yapılan ve referanduma sunulan 297 sayfalık barış anlaşması, başını Kolombiya eski devlet başkanı Alvaro Uribe’nin çektiği “hayırcı” cephe tarafından reddedilmişti. Uribe, yeni anlaşmaya da karşı çıktı. Yeni anlaşma için de “makyaj” ifadesini kullanan Uribe, FARC liderliği ile “çekincelerini konuşmak üzere” buluşma isteğini açıkladı.

Referanduma götürülmeyecek

Uribe’nin seçim malzemesi haline getirmeye çalıştığı anlaşmaya ilişkin konuşan Santos ise daha fazla görüşmeye yer olmadığı yanıtını verdi. Uribe’nin önderliğindeki muhalefet, yeni anlaşmanın da referanduma götürülmesini istiyor. Hükümet ise Kongre’de ellerinde bulunan çoğunluk ile yeni anlaşmayı onaylatmayı planlıyor.

Santos’a ödül verilmişti

Ekim ayında katılımın yüzde 40’ın altında kaldığı referandumda 63 bin oy farkıyla anlaşmaya hayır denilmişti. Referandumun hemen ardından Santos’a Nobel Barış Ödülü verilmişti. Anlaşma 50 yıldır devam eden ve 220 binden fazla insanın hayatına mal olan savaşı sonlandırma amacını taşıyor. BAGOTA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR