‘Kolumu aldınız, onurumu alamazsınız’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Yüksel Caddesi’ndeki “İşimizi geri istiyoruz” eyleminin 239’uncu gününde bir kez daha müdahale eden polis, kamu emekçisi Erdoğan Canpolat’ı gözaltına aldı. Türkiye’de en büyük suçun gazetecilik olduğunu belirten Saçılık, “Kolumu aldınız ama onurumu alamazsınız” dedi.

Ankara’nın Yüksel Caddesi’ndeki “İşimizi geri istiyoruz” eylemi 239’uncu gününe girdi. Sincan Cezaevi’nde sürdürdükleri açlık grevi eylemleri 119’uncu gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak ve işlerine geri dönmek isteyen kamu emekçileri ile çok sayıda destekçisi basın açıklaması yapmak üzere Karanfil Sokak’ta bir araya geldi. Veli Saçılık, eyleme ampute omuzu kırıldığı için sargı bezi ile katılırken, ihraç edildikten sonra Malatya’da oturma eylemine başlayan ve bir çok kez gözaltına alınan kamu emekçisi Erdoğan Canpolat da bugünkü eylemde yer aldı. Polis, bir kez daha Yüksel Caddesi’ni kalkanları ile kapatarak eylemcilerin caddeye girmesini engelledi.

Bulundukları yerde basın açıklaması yapmak isteyen kamu emekçileri, “Nuriye ve Semih’in açlık grevinin 119. günü, Nuriye ve Semih işe geri alınsın” pankartı açtı. Açıklama başladığı gibi müdahale eden polis, taşınan pankartı yırttı. Emekçileri yerde sürükleyerek caddenin sonuna kadar götüren polis, Erdoğan Canpolat’ı gözaltına alırken, Veli Saçılık bulunduğu yerde açıklama yaptı.

‘EN BÜYÜK SUÇ GAZETECİLİK’

Saçılık, dün Ankara Valiliği tarafından yayınlanan karara ilişkin “Ankara Valisi bu yetkiyi nereden alıyor. Biz basın açıklaması hakkımızı Anayasa’dan alıyoruz, siz bu yetkiyi nereden alıyorsunuz?” diye sordu. Türkiye’de en büyük suçun gazetecilik olduğunu belirten Saçılık, “Birisine haber veriyorsanız bir eylemciden daha suçlu görünüyorsunuz, bu yüzden Nazife Onay’ın yaptığı eylemi çeken arkadaşımız gözaltına alındı” dedi.

5 Temmuz 2000 tarihinde Burdur Cezaevi’nde kolunun koparıldığını hatırlatan Saçılık, “Bu sokakta polise karşı direniyor olmak onur verici, ben onlara kolumu aldınız ama onurumu alamazsınız diyorum” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR