Komisyondan mahpus Mehmet Emin Özkan yanıtı: Herhangi bir ihmal ve kusur yoktur!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişkin 28 Mayıs 2021 tarihinde TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu‘na verdiği dilekçeye yanıt geldi. Komisyon Başkanı ve AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu imzasıyla gelen yanıtta, Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde herhangi bir kusur ve ihmalin bulunmadığı savunuldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘nun ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişkin 28 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu‘na verdiği dilekçeye yanıt geldi.

Komisyon Başkanı ve AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu imzasıyla gelen yanıtta konuya dair ‘Adalet Bakanlığı‘ ve ‘Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü‘nden (CTE) bilgi talep edildiği belirtildi ve 83 yaşındaki hasta mahpus Özkan’ın tutukluluk ve tedavi sürecinde herhangi bir kusur ve ihmalin bulunmadığı, yapılan işlem ve uygulamaların mevzuata uygun olduğu öne sürüldü.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’ndan Kenanoğlu’na verilen cevapta ilgili kurumlardan geldiği belirtilen yazının 6 Ocak 2021 tarihli olması ise Kenanoğlu’nun Meclis komisyonuna başvuru yaptığı tarihten önce olması sebebiyle dikkat çekti.

25 YILDIR CEZAEVİNDE, ÇOK AĞIR HASTA

83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, işlemediği bir suç nedeniyle aldığı ağırlaştırılmış müebbet cezası nedeniyle 25 yıldır cezaevinde. Çok ağır hasta, yürüyemiyor, temel ihtiyaçlarını bile kendisi karşılayamıyor. Hapiste olduğu sürede 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa anjiyo oldu. Kalp, tansiyon, guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor. Yüzde 87 engellilik raporu var.

PİRHA/ ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR