Komutan Rojda Felat: Büyük bir morelle Tabka alınacak, Rakka kuşatılacak

Post date:

Author:

Category:

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde yer alan Fıratın Gazabı Eylem Odası komutanlarından Rojdat Felat, Rakka’yı özgürleştirme operasyonunun ikinci aşamasının başarıyla devam ettiğini kaydetti. Büyük bir alanın çemberde olduğunu vurgulayan Felat, ‘Tabka’nın alınması ve Rakka’nın kuşatılmasıyla, büyük bir moral ve coşku ile DAİŞ’e yöneliyoruz’ dedi

Rakka’yı özgürleştirmek için başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşamasında Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) ilerleşi devam ediyor. Fırat’ın Gazabı Eylem Odası’nın komutanlarından Rojdat Felat, Tabka kuşatmasıyla süren operasyonda gelinen noktaya dair değerlendirmelerde bulundu. İkinci aşamada şimdiye kadar 197 köy, onlarca mezra ve stratejik alanı DAİŞ’ten aldıklarını kaydeden Felat, 2 bin 480 kilometrekarelik alanın özgürleştirildiğini söyledi. Rakka’nın kuzeyden ve batıdan çembere alındığını dile getiren Felat, stratejik bir öneme sahip olan Tabka Barajı ve ilçesine ilerlediklerini kaydetti.

Büyük bir alan çemberde

Komutan Rojda Felat, ilk aşamasını 5 Kasım 2016 tarihinde başlattıkları operasyonda toplamda 3 bin 200 kilometrekareyi DAİŞ’ten temizlediklerini söyledi. Özgürleştirdikleri köy sayısının 236’yı geçtiğini kaydeden Rojda Felat, 10 Aralık’ta Kadîrîye ve Kerdoşan köylerinden iki kol şeklinde başlattıkları operasyonun ikinci aşamasında Eyn İsa’daki güçlerinin de harekete geçtiğini söyledi. Felat, “Her aşamada önümüze bir hedef koyuyoruz. Önümüze koyduğumuz bütün planları gerçekleştirip, DAİŞ’i alanlarımızdan çıkarıyoruz. Bundan birkaç gün önce Eyn İsa ve Kadîrîye kollarından harekete geçen güçlerimiz birleştiler. Bu şekilde büyük bir alan çembere alındı. Güçlerimiz arada kalan kısımları da çetelerden temizledi” dedi.

‘Rakka’yı kuşatıyoruz’

Rakka’nın alınması için etrafını temizleyeceklerini kaydeden Komutan Rojda Felat, kendileri için şimdi önemli olanın Rakka’nın kuşatılması olduğunu söyledi. Felat, “Rakka’nın etrafında bulunan bütün köyleri alacağız. Şimdi bu açıklamayı yaptığımız zaman diliminde bile güçlerimiz DAİŞ ile çatışma halindedir. Başlarken belirlediğimiz plana ulaşmaya birkaç köy kaldı. Hamle bu şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Tabka’yı da DAİŞ’ten temzileyeceğiz’

İkinci aşamada en önemli hedeflerinin Caber Kalesini alarak Fırat Nehri’ne ulaşmak olduğunun altını çizen Felat, bu planlamalarının başarılı bir şekilde gerçekleştiğini kaydetti. İkinci aşamanın neredeyse bitmek üzere olduğunu aktaran Felat, “Yavaş yavaş Tabka’ya ilerliyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi nerede bir DAİŞ çetesi varsa oraya yönelip, orayı temizleyeceğiz. Tabka da bunlardan biridir. Çetelerin yenilmesi göz önündedir. Büyük bir moral ve coşku ile DAİŞ’e yöneliyoruz. Biz bu alanları halkımız için özgürleştiriyoruz. Halkımızı zulüm ve katliamdan korumak için savaşıyoruz. Halkımızdan tek isteğimiz bizi desteklemesidir” diye konuştu.

Nazım Daşdan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR