Komutandan köylülere: Yaylalara çıkarsanız köyünüzü yakarım

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Diyadin’de yaylalara çıkmaya hazırlanan yurttaşlar karakola çağrılarak tehdit ediliyor. Karakol komutanının “Kökünüzü kazıyacağım, hele bir yaylaya çıkın görürsünüz” tehdidine rağmen yaylanın yolunu tutan Nazım Peker, “Hayvanlarımız sarılık çıkardı, telef oldu. Öldürürse de öldürsün” dedi.

Ağrı’nın Diyadin ve Doğubayazıt ilçeleri ile Van’ın Çaldıran ilçesi arasında bulunan Tendürek bölgesinde yürütülen askeri operasyon devam ederken, bölgede bulunan ve “güvenlik” gerekçesiyle yasaklanan yaylalara çıkmaya hazırlanan yurttaşlar karakola çağrılarak tehdit ediliyor. Her yıl Mayıs ayında bölgedeki Kandil (Qendîl) yaylasına çıkan Yürükatlı (Darik) köyü sakinlerinden Nazım Peker (50), 24 Mayıs’ta Botaş Jandarma Karakolu’na çağrılarak tehdit edildiğini iddia etti.

‘KOMUTAN KÖYÜ YAKMAKLA TEHDİT ETTİ’

Çağırıldığı karakolda komutanın küfür, tehdit ve hakaretlerine maruz kaldığını belirten Peker, “Komutan ağza alınmayacak küfürler ederek bana hakaret etti. Beni tehdit ederek ‘Kökünüzü kazıyacağım, hele bir yaylaya çıkın görürsünüz’ dedi. Bizim kendi topraklarımızdır bu zulümdür, bize zulüm yapılıyor” dedi.

Yasaklı da olsa yaylaya çıkmak zorunda olduğunu dile getiren Peker, “Hayvanlarımız sarılık çıkardı telef oldu. Yaylaya gitmezsek sonumuz çok kötü olacak” diyerek, yaylaya gideceğini yineledi.

‘ÖLDÜRÜRSE DE GİDECEĞİM’

Önüne kattığı sürüyle yeniden Kandil yaylasının yolunu tutan Peker, “Yetkililere sesleniyorum, bu yasaklar kaldırılsın ölümden ötesi yok öldürürse öldürsün. Komutan hakkında da şikayetçi olacağım” diye konuştu.

ONLARCA YAYLA YASAKLI

İlçeye bağlı Taşkesen, Bayalan (Kurtika), Rahmankulu, Yukarı Tutek (Tuteka jorin), Yürükatlı (Darik), Davut, Kuşburnu (Canekız), Hacihalit (Hecixalit) ve Yanıkçukur (Şewalat) köylerinin kullandığı Çobandüzü, Göğebakan, Şerefliyurt, Gevriovra, Şahgül, Yurt, Boyalan, Turna, Şeyh, Tufanyayla, Beyazçeşme, Kanisipi, Hacihalit, İsmail, Tirik, Yolcupınar, Davut, Mihe, Kandil (Qendîl), Acem, Girdehol, Özdo, Reşitaydemir, Sait Bey, Alidemirin, Yanıkçukur, Kankalesi, Şeyhlerin Komu, Hacıabdullah, Bekirağa Komu, Musa Komu yaylası ve Hacık Mezrası yasaklı bulunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR