Kongo’da kan durmuyor

Eski Belçika sömürgesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yine kanlı çatışmalar yaşanıyor. Onlarca ev ateşe verildi. Onlarca kişi yaşamını yitirdi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde polisle yerli kabile arasında ve kabileler arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Kongo’da perşembe sabahı, polislerle yerli bir kabile üyeleri arasındaki çatışmalarda 43 kişi yaşamını yitirdi. Ardından ülkenin güneydoğusundaki Tanganyika Bölgesi’nde bulunan bir köyde yaşayan Bantou Kabilesi mensuplarının Pigmeler adlı diğer bir kabile tarafından saldırıya uğradığı bildirildi. Piana-Mwanga adlı köyde gerçekleşen olayda 15 Bantou Kabilesi mensubunun yaşamını yitirdiği, 37’sinin de yaralandığı bilgisi verildi. Olaylarda en az 65 evin de yakıldığı duyuruldu. Tanganyika Eyalet İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, kabileler arasındaki çatışmalar doğrulandı.

Kanın durmadığı ülke

Ülkede, farklı halk grupları arasında özellikle kırsal kesimlerde sık sık çatışmalar meydana geliyor. Haziran ve Aralık 2016’da da kanlı olaylar yaşanmıştı. Haziranda Nande, Kobo ve Nyanga etnik grupların Buleusa ve Rusamambo’daki Hutu kamplarına saldırmalarının ardından çatışmalar çıkmış, 6 kişi hayatını kaybetmişti. 200’den fazla baraka ise ateşe verilmişti. Aralıkta da Kasai Bölgesi’nde ordu arasında çıkan çatışmada 13’ü asker ve 18’i militan 31 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

TANGANYİKA /ANF

EN SON EKLENENLER