Konklav metodu

Post date:

Author:

Category:

Array

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile görüşmelere devam edecek müzakere heyetine, nihai bir anlaşmaya varmaları ve Papa seçimlerinde olduğu gibi “Konklav” yöntemiyle çalışmaları talimatını verdi.

Santos, Küba’nın başkenti Havana’da FARC ile görüşmeleri hükümet adına yürüten heyet üyeleri ve Başmüzakereci Humberto de la Calle Lombana ile görüştü. Santos, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Müzakere heyetine, farklı konularda eş zamanlı çalışmalarını ve ‘Konklav’ usulü ile nihai bir anlaşmaya varmadan masadan kalkmamaları için talimat verdim. Barışa ulaşmak için önemli bir mesafeyi geride bıraktık. Şimdiden çatışmasızlığın getirilerini hissediyoruz. Bundan sonra geriye dönmeyelim.” Santos, Kuzey İrlanda’ya atıf yapıp, “Kolombiya için de bunu istiyorum” dedi. Bu arada Havana’ya giden müzakere heyetine Kolombiya İçişleri Bakanı Juan Fernando Cristo da katıldı.

Konklav nasıl oluyor?

“Konklav” 1260’lı yıllara kadar uzanıyor. O dönemde kardinallerin 3 yıla yakın bir süreye rağmen“Konklav” 1260’lı yıllara kadar uzanıyor. O dönemde kardinallerin 3 yıla yakın bir süreye rağmen yeni papayı belirleyememesi üzerine seçim sürecine müdahale eden Roma halkı, kardinalleri kilitleyip, aç bırakmış ve böylece yeni Papa’yı seçmeye zorlamıştı. “Konklav” usulünde kardinaller papa seçilene kadar dışarı çıkamıyor, dışarıyla irtibat kuramıyor.

BOGOTA

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR