Konsolosluk görevlisi Topuz, ‘ABD casusu’ suçlamasıyla tutuklandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz tutuklandı. Topuz’un 17-25 aralık operasyonu sırasında ABD adına casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanması ‘ABD’de süren Zerab davasına misilleme mi yapılıyor’ yorumlarına yol açtı. ABD elçiliği ise yaptığı açıklamada ‘rahatsızlık duyduk’ dedi

17-25 Aralık 2013 öncesi, Fettulahçı polis müdürleri ve firari savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edildiği gerekçesiyle ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

17-25 tutuklaması…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, “17-25 Aralık Davası”na ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında dava açılan eski polis müdürleri Yakup Saygılı, Nazmi Ardıç, Mahir Çakallı ve Mehmet Akif Üner ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edildiği bildirilen ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, gözaltına alındı.

Casusluktan tutuklandı…

Emniyetteki işlemleri tamamlanan ve Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına getirilen şüpheli Topuz, savcılıkça ifadesi alındıktan sonra tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli Topuz’un, ”Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, ”Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etmek” ve ” Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

ABD’den ‘rahatsız açıklaması

Öte yandan ABD Büyükelçiliği, konsolosluk irtibat görevlilerinin tutuklanmasına tepki gösterdi. Elçilikten, “Çalışanların tutuklanmasından rahatsızlık duyulmaktadır” açıklaması yapıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR